back to homepageback to homepage

Preliminary Detailed Programme


3 JULY 2022 (SUNDAY)
 

WAC Council hybrid meeting 1

3 July 2022 (Sunday)
10:00–16:00 CEST (UTC + 2)
 

 

Opening ceremony

3 July 2022 (Sunday)
17:00–20:00 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Welcome Speeches

Eva Zažímalová, President of Czech Academy of Sciences (Czech Republic)

Koji Mizoguchi, President WAC (Japan)

“Sounds and music from the prehistoric Europe and the ancient Near East” by Luboš Chroustovský, Miloš Dvořáček, Marie Ondříčková et al.

Miroslav Bárta, Honorary President WAC-9 (Czech Republic)

Jan Turek, WAC-9 Academic Secretary (Czech Republic)

“Rhythms from the distant past” by Luboš Chroustovský, Miloš Dvořáček, Nikolas Sabo et al.

 


4 JULY 2022 (MONDAY)
 

C08-13: A Critical Visualization of Archaeological Time (90 minutes)

Organised by Uzma Z. Rizvi (Pratt Institute, United States), Tasleem Abro (Shah Abdul Latif University, Pakistan)

4 July 2022 (Monday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

What is the Archaeological Present? (ID 1013)

Mudit Trivedi (United States)

 

Time on the surface: Renewal and maintenance in a rammed-earth house at Maski (ID 1034)

Mannat Johal (United States)

 

Chronology of the Iron Age Cemeteries in District Chitral: Local perception/s vs Scientific Dating (ID 1344)

Abdul Hameed (Pakistan)

 

Finding Mohenjo-daro: how GIS and 3D modelling can help reveal a complex urban legacy (ID 1307)

Adam Green (United Kingdom)

 

‘Mapping’ modalities of archaeological times - Building GIS of Mohenjo-Daro’s DK(G)-S mound (ID 1023)

Pallavee Gokhale (India)

 

Visualizing Time as Spatial Analysis in MohenjoDaro (ID 1294)

Uzma Rizvi (United States)

 

POSTER

Continuity and Synchrony in Settlements: Times of Burial Practices in Settlements of the Nasca Valley (Ica, Peru). (ID 1351)

Pedro V. Castro-Martinez (Spain)

 

 

B05-01: From Ethics to “New Ethics” – Theory and Praxis (90 minutes)

Organised by Talia Shay (Technion Institute of Technology (former), Israel), Marie Pyrgaki (Universite Paris 1, Pantheon-Sorbonne, Greece), Lilen Malugani Guillet (Universidad Nacional de Catamarca, Argentina)

4 July 2022 (Monday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Burial Grounds old and modern: And death shall have no dominion  (ID 1251)

Lilen Malugani (Argentina)

 

The contributions and disadvantages of the new materialistic approach :A contemporary case study of a cemetery in Israel  (ID 1250)

Talia Shay (Israel)

 

A new materialistic ontologicaly oriented approach: the case study of the Dispilio Neolithic lakeside settlement (ID 1067)

Marie Pyrgaki (Greece)

 

Challenging Academic Theories with Evidence-based Practice (ID 90)

Alice Kehoe (United States)

 

Researching the ontologies of the past. An approach based on the recursive ontological archaeology (ID 617)

Daniel Grecco Pacheco (Mexico)

 

 

D12-05: Repatriation, Restitution, and Reburial from a South American Perspective (90 minutes)

Organised by Patricia Ayala (Universidad de Chile, Chile), Jacinta Arthur (Universidad Católica del Norte, Chile)

4 July 2022 (Monday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

COLLECTING, PATRIMONIALIZATION AND REPATRIATION OF THE ANCESTORS: THE CASE OF ATACAMEñO PEOPLE (ID 240)

Patricia Ayala (Chile)

 

Epistemological Fissions: Indigenous repatriation in Chile (ID 429)

Jacinta Arthur de la Maza (Chile)

 

Reburial: projections of the Mapuche Museum of Cañete in the Lavkenche territory of Nawelbuta mapu mew. (ID 1275)

Mónica Obreque Guirriman (Chile)

 

Restitution claims, academic debate and changing policies in Argentina (ID 1276)

María Luz Endere (Argentina)

 

Decolonising archaeological museums in Indigenous territories: application of indigenous customary rights in the care of human bodies and archaeological collections in the Atacama Desert, Chile.  (ID 1299)

Jimena Cruz (Chile)

 

 

A03-07: Archaeologies of pain and resistance: unveiling subaltern stories (90 minutes)

Organised by Caroline Murta Lemos (Universidade Federal de Minas Gerais, Brazil), Denise Neves Batista Costa (Universidade Federal de Minas Gerais, Brazil), Nicole Fuenzalida (Centro de Estudios Culturales Latinoamericanos, Universidad de Chile, Chile)

4 July 2022 (Monday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Vidas sufridas, Clase, Género y Basura Prehispánica en La Sabana de Bogotá (ID 1296)

Saúl Alberto Torres Orjuela (Colombia)

 

Mental health Archaeology in Chile. A material perspective of Instituto Psiquiátrico Dr. José Horwitz Barak. (ID 816)

Javiera Letelier Cosmelli (Chile)

 

Reconstructive Archaeology of Borgoño Barracks (1977-1989). New approaches of dictatorships violence and politics return of material memory. (ID 1089)

Nicole Fuenzalida (Chile)

 

ARCHITECTING TERROR: A SENSORY STUDY OF THE OFFICIAL AND CLANDESTINE DETENTION CENTERS OF BRAZILIAN CIVIL-MILITARY DICTATORSHIP (1964-1985) (ID 336)

Caroline Murta Lemos (Brazil)

 

A fight against oblivion: the role of Archaeology at the memorialization of the Departamento de Ordem Política e Social de Minas Gerais (DOPS/MG) (ID 1125)

Denise Neves Batista Costa (Brazil)

 

 

C07-05: From community engagement to engaged community: lessons from public archaeology for sustainable heritage (90 minutes)

Organised by József Laszlovszky (Central European University, Hungary), Petar Parvanov (Central European University, Bulgaria)

4 July 2022 (Monday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Opposition, Criticism, and Integration: Research on the Protection of Chinese Large-scale Archaeological Sites and the Development of Local Communities (ID 760)

Dongdong Wang (China)

 

For whom do we keep our monuments? Public involvement in monument designation.  (ID 771)

José Schreurs (Netherlands)

 

From Highway to Museum in situ: the Rescue Excavations and the Experience from Roman Villa Rustica near Blagoevgrad, Bulgaria (ID 727)

Zdravko Dimitrov (Bulgaria)

 

Dolmens, a Cultural Powerhouse for a Local Population in Jordan  (ID 1353)

Kennett Schath (Jordan)

 

Karantina Heritage Day - Archaeology as an educational tool for the traumatised youth of Beirut's explosion  (ID 1004)

Alia Fares (Lebanon)

 

The Miseducation of Heritage: Closures of University Programs and the Changes for Cultural Heritage (ID 1152)

Petar Parvanov (Bulgaria)

 

POSTER

Living Heritage and Archaeology : Case study of Rakhigarhi, Haryana, India  (ID 1122)

Krishna Priya Panicker (India)

 

 

F15-17: Archaeology of meat – Meat as source of nutrition, status and identity (90 minutes)

Organised by Günther Karl Kunst (VIAS – Vienna Institute for Archaeological Science University of Vienna, Austria), Krish Seetah (Department of Anthropology, Stanford University, United States), Jan Turek (Center for Theoretical Study, Charles University, Prague, Czech Republic)

4 July 2022 (Monday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Stable isotopic investigations of the disappearance of domesticated pigs in the Okhotsk period (6-13 centuries AD), northern Japan (ID 1043)

Takumi Tsutaya (Japan)

 

Meat as a sign of identity within Neolithic/Copper Age populations of Central Europe (ID 1260)

Jan Turek (Czech Republic)

 

Changes in animal butchering technology and style from the Neolithic to the Iron Age in the southern Levant (ID 601)

Haskel Greenfield (Canada)

 

Meat consumption and processing of cattle on Roman rural settlements in northern France: socio-economic approach (ID 1068)

Tarek Oueslati (France)

 

The (in)visible pastirma - cured meat and the animal bone record (ID 705)

Günther Karl Kunst (Austria)

 

Social hierarchy and food: the role of meat. (ID 1297)

Krish Seetah (United States)

 

POSTER

Animal resources exploitation in Lower-Danubian sites of 2nd-6th AD centuries. Archaeozoological evidences (ID 1014)

Margareta Simina Stanc (Romania)

 

 

Z21-06: Remote sensing in the documentation, monitoring and research of archaeological landscapes – part 1/2 (75 minutes)

Organised by Stephen Davis (University College Dublin, Ireland), Knut Rassmann (Romano-Germanic Commission, German Archaeological Institute, Frankfurt a. M., Germany)

4 July 2022 (Monday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

From Airborne Detection to 2D Mapping, 3D Modelling and the Virtual Reconstruction of Archaeological Heritage Revealed by Cropmarks. A Central European Project (ID 118)

Martin Gojda (Czech Republic)

 

A decade of remote sensing in the Brúna Bóinne World Heritage Site: History, discovery and application (ID 374)

Stephen Davis (Ireland)

 

Recording Changes to the Coastal Landscapes of Promontory Forts in Ireland and Wales (ID 671)

Edward Pollard (Ireland)

 

Discovering new archaeological sites using Sentinel-2 imagery analyses (ID 1054)

Marta Estanqueiro (Ireland)

 

POSTERS

CONSTRUCTION, ARCHAEOLOGY AND IRON SMELTING TECHNOLOGY IN ILE-IFE: PRELIMINARY REPORT (ID 351)

Adisa Ogunfolakan (Nigeria)

 

The Kotroni Archaeological Survey Project: Landscape-scale survey and initial results (ID 376)

Stephen Davis (Ireland)

 

A New Landscape Archaeology Project in Central Sicily (ID 495)

Viviana Lo Monaco (Brazil)

 

 

C09-02: Heritage Tourism: A boon or threat for Management & Sustainability of Heritage sites (75 minutes)

Organised by Asmita Basu (Army Institute of Management, India), Sergiu Musteata (“Ion Creanga” State University, Moldova), Edoardo Bedin (National Trust for Scotland, United Kingdom)

4 July 2022 (Monday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Cultural routes and their efficiency. Case study - Constanța County, Romania (ID 1016)

Margareta Simina Stanc (Romania)

 

EMBRACING TOURISM WITH SUSTAINABILITY: AN ANALYSIS FROM INDIA (ID 1380)

Sudeshna Biswas (India)

 

ARCHAEO-METALLURGICAL ANALYSIS FOR SUSTAINABILITY OF ANCIENT ARTEFACTS: A CHALLENGE FOR HERITAGE SITE MANAGEMENT (ID 1211)

Anustup Chatterjee (India)

 

Heritage Tourism and Sustainability- Bridging the gap with management tools (ID 294)

Asmita Basu Chatterjee (India)

 

 

H19-04: Fields, peoples and power: approaches to agrarian archaeologies of the preindustrial world – part 1/2 (75 minutes)

Organised by Jesús Fernández Fernández (University of Oviedo, Spain), Alejandra Korstanje (University of Tucumán, Argentina), Gabriel Moshenska (UCL Institute of Archaeology, United Kingdom)

4 July 2022 (Monday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Charcoal, chemistry and mud: multi-proxy characterization of medieval agrarian soils. An example from Atlantic Europe (Asturias, NW Spain) (ID 1217)

Jesús Fernández Fernández (Spain)

 

Fields, women and work: Developing agrarian archaeologies in South Africa (ID 72)

Alex Schoeman (South Africa)

 

Human-environment entanglement in the gold-belt territories of Iron Age southern Zambezia: Insights from ancient Mberengwa (ID 1019)

Robert T Nyamushosho (South Africa)

 

Seeing the Forest as More Than Just Trees: Amazonian Biotic Infrastructures as Indigenous Technology (ID 1096)

Anna Browne Ribeiro (United States)

 

 

D11-01: Recent Issues and Future Possibilities of Public Archaeology and Anthropology on Indigenous People in East Asia – part 1/2 (75 minutes)

Organised by Hideyuki Ōnishi (Doshisha Women's College of Liberal Arts, Japan), Maa-ling Chen (National Taiwan University, Taiwan)

4 July 2022 (Monday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Exploring the Inclusion of Cultural Landscapes in Ainu Heritage Management (ID 96)

Mayumi Okada (Japan)

 

Issue and the Possibility of Managing Ancestral Own Land:Archaeological Cultural Heritage and Community Engagement of Kaushi, Taiwan (ID 17)

Maa-Ling Chen (Taiwan)

 

Recent Trends in Community Engagement in the Utilization of Archaeological Resources in Hokkaido (ID 625)

Amanda Gomes (Japan)

 

Archeological Sites / Museums / Taiwan's Indigenous People (ID 590)

Soichiro Sunami (Japan)

 

 

A01-07: From within: current approaches to the study of human/other-than-humans in (rock) art studies – part 1/2 (75 minutes)

Organised by Ana Paula Motta (Centre for Rock Art Research and Management, University of Western Australia, Argentina), Jo McDonald (Centre for Rock Art Research and Management, University of Western Australia, Australia), Sven Ouzman (Centre for Rock Art Research and Management, University of Western Australia, South Africa), Martin Porr (Centre for Rock Art Research and Management, University of Western Australia, Germany)

4 July 2022 (Monday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Fixing a Chimera: people, animals and things in representations of Upper Palaeolithic bodies (ID 1157)

Chantal Conneller (United Kingdom)

 

Representing spirits: body painting, mask wearing and ritual performance in the kina ceremony of the Yagan/Yamana of Tierra del Fuego (Southern Southamerica) (ID 356)

Danae Fiore (Argentina)

 

Seeing animals: hunter-gatherer rock art in North-eastern Kimberley, Australia (ID 361)

Ana Paula Motta (Australia)

 

Rock of Ages: Solidifying Human Identity Through Archaeology (ID 365)

Sven Ouzman (Australia)

 

 

F15-20: Social archaeology – part 1/2 (75 minutes)

Chaired by Martin Kuna (Institute of Archaeology of the Czech Academy of Sciences, Prague, Czech Republic)

4 July 2022 (Monday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

RECONSTRUCTION OF THE PAST KHIAMNIUNGAN NAGA SOCIETY -THROUGH RITUAL ACT OF HEADHUNTING. (ID 646)

Yilobemo Sangma (India)

 

Bodies of Healing: Objects and landscapes as catalysts of healing in Costal communities of western India (ID 1194)

Durga Kale (Canada)

 

Mask: The Face of Folk Culture. With special reference to Chamoli, Uttarakhand. (ID 802)

Medha Bhatt (India)

 

Dwellers of the past: Through the rock Art in Ladakh, India (ID 62)

Sonam Dolma (India)

 

POSTERS

The cause of warfare in the middle Yayoi period of the Japanese archipelago (ID 325)

Hisashi Nakao (Japan)

 

Collective violence and social hierarchy in northern Kyushu in the Yayoi period  (ID 681)

Tomomi Nakagawa (Japan)

 

How Does the Archaeological Record Help Us Understand “Emigration”, “Coexistence” and “Assimilation” (ID 803)

Kenri Sato (Japan)

 

 

C07-06: Recipes for community-engaged art and archaeology (Round Table) (75 minutes)

Organised by Yasuyuki Yoshida (Center for Cultural Resource Studies, Kanazawa University, Japan), Ilona Bausch (Sainsbury Institute for the Study of Japanese Arts and Cultures, Netherlands)

only a virtual session

4 July 2022 (Monday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Clashing perspectives on art and archaeology? (ID 741)

Ilona Bausch (Netherlands)

 

Art and archaeology beyond fun (ID 190)

Monique Van den Dries (Netherlands)

 

Community engaged with art and archaeology – defining a ‘common’ (ID 160)

Nicolas Zorzin (Taiwan)

 

Scattered Communities and Archaeological Heritage (ID 314)

Yasuyuki Yoshida (Japan)

 

Looking for an “art” for community-engaged art and archaeology  (ID 428)

Sahoko Aki (Japan)

 

POSTER

Some thoughts on the future of rubble (ID 589)

Peter J. Matthews (Japan)

 

 

Z21-06: Remote sensing in the documentation, monitoring and research of archaeological landscapes – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Stephen Davis (University College Dublin, Ireland), Knut Rassmann (Romano-Germanic Commission, German Archaeological Institute, Frankfurt a. M., Germany)

4 July 2022 (Monday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Big data and the search for early medieval coastal fortresses across northern Europe (ID 1084)

Søren M. Kristiansen (Denmark)

 

Unlocking Late-Antique and Early-Islamic al-Ḥīra (Iraq) – multi-method remote sensing as a tool for understanding and mapping settlement landscapes (ID 1183)

Martin Gussone (Germany)

 

Geographic Information System Assessment of the Cultural Landscape of Calerizo de Cáceres in the Middle Pleistocene. (ID 1228)

Akinbowale Akintayo (United Kingdom)

 

Under the Eternal Blue Sky. Remote sensing methods in the research of Khitan period sites in Mongolia. (ID 1238)

Katalin Tolnai (Hungary)

 

A MaxEnt predictive model for palaeontological sites in the Siwalik Hills: A case study from the Pinjore Formation of the Siwalik Hills north of Chandigarh, northern India (ID 451)

Anubhav Preet Kaur (India)

 

 

F15-21: Artefactual Archaeology – part 1/2 (90 minutes)

Chaired by Timothy Taylor (Comenius University in Bratislava, Slovak Republic)

4 July 2022 (Monday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

New Palaeolithic Assemblages from the Arid Core of the Thar Desert, India (ID 1370)

Ravindra Devra (India)

 

The Palaeolithic assemblages of Lower Son Valley with special reference to Indian Upper Palaeolithic, Uttar Pradesh, India (ID 1236)

Shashi Bhushan (India)

 

Hole and chipping of ancient instruments (ID 1137)

Manami Hasegawa (Japan)

 

Values-led Design Tools for Archaeological Practice (ID 1245)

Francesca Dolcetti (Italy)

 

Personal ornaments of the Neolithic Mariupol type cemeteries (ID 1391)

Nataliia Mykhailova (Ukraine)

 

POSTERS

A study on Chinese ancient jades with mercury alteration unearthed from Lizhou’ao Tomb (ID 291)

Yi Bao (China)

 

EARLY MEDIEVAL HOARDS OF IRON IMPLEMENTS AND WEAPONS RECENTLY DISCOVERED NORTH OF THE LOWER DANUBE (ID 647)

Bogdan Ciuperca (Romania)

 

 

H19-04: Fields, peoples and power: approaches to agrarian archaeologies of the preindustrial world – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Jesús Fernández Fernández (University of Oviedo, Spain), Alejandra Korstanje (University of Tucumán, Argentina), Gabriel Moshenska (UCL Institute of Archaeology, United Kingdom)

4 July 2022 (Monday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Fields, water and the Inka Empire. Prehispanic agricultural practices in the highlands of the Atacama desert (Rio Salado basin, Northern Chile) (ID 725)

César Parcero-Oubiña (Spain)

 

Analyzing social and political changes throughout the terrace landscapes in Central Andes (Peru). Agrarian Archaeology in the Valley of Sondondo, Peru. (ID 1126)

Patricia Aparicio Martínez (Peru)

 

Horticultural practices. An approach to their study at LTC1 and CDLPB archaeological sites (Upper Delta of the Paraná River, Entre Ríos, Argentina) based on the analysis of biosiliceous microremains.  (ID 1160)

María de los Milagros Colobig (Argentina)

 

Agronomic and water conditions for maize prehispanic agriculture in the Atacama desert inferred by stable oxygen isotopes (δ18O) (ID 1354)

Ale Vidal Elgueta (Chile)

 

Understanding pre-Hispanic agrarian landscapes in Neotropical grasslands and forests: Multi-proxy approaches to assessing Indigenous anthropogenic landscapes (ID 1398)

Veronica Zuccarelli Freire (Germany)

 

 

D11-01: Recent Issues and Future Possibilities of Public Archaeology and Anthropology on Indigenous People in East Asia – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Hideyuki Ōnishi (Doshisha Women's College of Liberal Arts, Japan), Maa-ling Chen (National Taiwan University, Taiwan)

4 July 2022 (Monday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Ainu Historical Heritage as Common Property during Multi-Ethnicity in Local Community (ID 201)

Hideyuki Ōnishi (Japan)

 

Participating the Bunun’s Roots-seeking Expeditions in the Lakulaku River Basin of Taiwan as a Practice of Indigenous Archaeology (ID 1285)

Chieh-fu Jeff Cheng (Taiwan)

 

Understanding Indigenous Past: Indigenous Participation to Archaeological Practices. (ID 1247)

Hirofumi Kato (Japan)

 

Nenpaku poncep e=pa ya? Exploring Human-Fish Interactions of Ancestral and Current Ainu through Fish Ancient DNA and community knowledge (ID 300)

Yuka Shichiza (Canada)

 

Abalone Ritual Remains in Site Hamanaka 2 — A new possibility for Contribution to Ainu's Cultural Revitalization (ID 1264)

Chung Yu Liu (Taiwan)

 

Cosmology and Star Lore among the Hokkaido Ainu and its implication to Public Archaeology (ID 456)

Akira Goto (Japan)

 

 

A01-07: From within: current approaches to the study of human/other-than-humans in (rock) art studies – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Ana Paula Motta (Centre for Rock Art Research and Management, University of Western Australia, Argentina), Jo McDonald (Centre for Rock Art Research and Management, University of Western Australia, Australia), Sven Ouzman (Centre for Rock Art Research and Management, University of Western Australia, South Africa), Martin Porr (Centre for Rock Art Research and Management, University of Western Australia, Germany)

4 July 2022 (Monday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Grass prints and botanical encounters – a unique record of forager-plant relationships in the rock art of Balanggarra Country, East Kimberley (ID 1269)

Emily Grey (Australia)

 

Affective Seas, Modes of Being and Rock Art in the Pacific: A Comparison Between Rapa Nui (Easter Island) and the coast of the Atacama Desert (ID 355)

Felipe Armstrong (Chile)

 

A Kumuã Perspective on the Interontology of Rock Art: Non - Human Beings and Ancestors Engaged with Sentient Rock Art Places in Northwest Amazonia, Brazil  (ID 789)

Raoni Valle (Brazil)

 

Exploring half human half animal beings in Levantine rock art (Mediterranean Iberian peninsula)  (ID 1140)

Ines Domingo (Spain)

 

Social Beings – Exploring Identities through Figural Art of Palaeolithic Europe and North European Rock Art (ID 724)

Liliana Janik (United Kingdom)

 

Beyond human bodies and boundaries. (ID 1227)

Catalina Navarro (Chile)

 

 

F15-20: Social archaeology – part 2/2 (90 minutes)

Chaired by Martin Kuna (Institute of Archaeology of the Czech Academy of Sciences, Prague, Czech Republic)

4 July 2022 (Monday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Archaeological Statistical Study on Gender Imbalance in Population with Chinese Chu tomb of Eastern Zhou Dynasty (ID 1292)

Lan Dina (China)

 

Mulieres in Moesia Inferior: identity and ethnicity (ID 1345)

Roxana-Gabriela Curca (Romania)

 

Naga- Ahom Relationship: Lenses from Literary text, Oral traditions and Archaeology (ID 515)

Aokumla Walling (India)

 

The social importance of Chinese Porcelain in Early Modern Portugal (16th–18th century) (ID 1280)

Joel Santos (Portugal)

 

The Ottoman households (16th – 17th century) in the fortress of Timișoara, Romania (ID 1374)

Adriana Gașpar (Romania)

 

The Tejar de San Bernabé as a transforming element of society in Cartagena de Indias (Colombia) during the seventeenth and eighteenth centuries. (ID 88)

Laura Victoria Baéz Santos (Colombia)

 

 

E14-04: Cultural interactions across the Bay of Bengal and beyond (90 minutes)

Organised by Kaushik Gangopadhyay (Department of Archaeology, University of Calcutta, India), Coline Lefranq (CNRS–CEIAS–UMR 8564, Belgium), Selvakumar Veeraswamy (Department of Maritime History and Marine Archaeology Tamil University, India), Wijerathne Bohingamuwa (Archaeology Department, University of Ruhuna, Sri Lanka)

only a virtual session

4 July 2022 (Monday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

The archaeological site of Mahasthangarh in Bangladesh: assessment and perspectives in the framework of the ERC project – DHARMA (ID 580)

Coline Lefrancq (France)

 

A study on recently discovered ceramic assemblages from the mudflats located on the Bay of Bengal coastline, West Bengal India; Questioning the South–East Asian connection (ID 613)

Ahana Ghosh (India)

 

Sri Lanka’s interactions across the Bay of Bengal from the middle of the first millennium BCE to the middle of the 13th century CE (ID 745)

Wijerathne Bohingamuwa (Sri Lanka)

 

A View from the Across the Bay: A comparative study of Historical Period Pottery from Myanmar and India. (ID 769)

Kaushik Gangopadhyay (India)

 

Situating ‘Saraswati’ in the maritime network: An overview of the historical and cultural linkages  (ID 801)

Sharmistha Chatterjee (India)

 

Early Historic ports of the Tamil Nadu Coast and the Foreland-Hinterland Networks of the Indian Ocean (ID 813)

Veerasamy Selvakumar (India)

 

Recent discoveries made by the French Archaeological Mission in Peninsular Thailand and Myanmar on the pottery of “Indian” origin or of “Indian” influence (ID 1282)

Coline Lefrancq (France)

 

 

WAC Plenary 1: The special plenary on the Russian invasion of Ukraine – part 1/2 (90 minutes)

4 July 2022 (Monday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

 

F15-21: Artefactual Archaeology – part 2/2 (90 minutes)

Chaired by Timothy Taylor (Comenius University in Bratislava, Slovak Republic)

4 July 2022 (Monday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

A study on the heated phenomenon in Chinese ancient jade artifacts (ID 292)

Yi Bao (China)

 

Redefining tool and tool use (ID 177)

Jayashree Mazumder (India)

 

Style, Symbol and creativity  (ID 319)

Sima Yadollahi (United Kingdom)

 

Toss a coin (ID 843)

Gerit Schwenzer (Germany)

 

Morpho-technological analysis of lithic tools from Checua, a hunter-gatherer site at Sabana de Bogotá, Colombia, Northern South America (ID 1252)

Diego Alejandro Medrano Acosta (Colombia)

 

 

C07-02: Straight talk: What does and what does not constitute community archaeology? (Round Table) (90 minutes)

Organised by Peter Schmidt (University of Florida and Unuversity of Pretoria, United States), Jagath Weersinghe (PGIAR, University of Kelaniya, Sri Lanka)

4 July 2022 (Monday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Corporations, Commerce, Corruption, and Community Archaeology (ID 216)

K. Anne Pyburn (United States)

 

Straight Talk: What does and does not constitute community archaeology (ID 1402)

Uzma Rizvi (United States)

 

Epistemic Humility: What its Practice Means for Community Archaeology and Heritage (ID 42)

Peter Schmidt (United States)

 

 

F16-06: Cave Ontologies: Why are caves significant to humans? – part 1/3 (90 minutes)

Organised by Ran Barkai (Tel-Aviv University, Israel), Kathryn Arthur (University of South Florida, United States)

4 July 2022 (Monday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Thinking with caves: describing the terms in which past understandings of the world are grounded (ID 1082)

Dimitrij Mlekuz Vrhovnik (Slovenia)

 

Temporality and atemporality in caves (ID 1052)

Robin Skeates (United Kingdom)

 

Cave Use by Chimpanzees and other Nonhuman Primates: Potential Insight for Human Evolution (ID 1075)

Jill Pruetz (United States)

 

Cave intimacies: earth, wind and fire in the Paleolithic (ID 1033)

Yafit Kedar (Israel)

 

Into the dark side: speleological exploration of the caves during the Upper Palaeolithic, what for? (ID 1071)

Garate Diego (Spain)

 

 

F15-12: Crafting identities through ceramic practice. Global histories on the origins of pottery technology among foragers – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Giulia D'Ercole (Ludwig-Maximilians-Universität (LMU) München, Germany), Elena A. A. Garcea (University of Cassino and Southern Latium, Italy), Lenka Varadzinová Suková (Charles University, Prague, Czech Republic), Ladislav Varadzin (Academy of Sciences of the Czech Republic, Prague, Czech Republic)

4 July 2022 (Monday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Terminal Pleistocene adoption of pottery and signatures of Neolithic in southern Japan (ID 1168)

Fumie Iizuka (United States)

 

Maritime Expansion, Pottery Technology, and Crafting Identities: the emergence and use of pottery in early Neolithic Korea and adjacent Russian Far East  (ID 34)

Jangsuk Kim (Korea)

 

Ceramisation of hunter-gatherers in north-central Europe (ID 185)

Marek Nowak (Poland)

 

Why pottery? – an eastern Fennoscandian view on the beginning of ceramics production (ID 112)

Ari-Pekka Junno (Sweden)

 

Patterns of pottery use by hunter-gatherer-fishers in Eurasia: Reassessing the ‘aquatic Neolithic’ concept. (ID 1060)

Alexandre Lucquin (United Kingdom)

 

 

H19-10: The human – environment conundrum in palaeoanthropology through the integration of high-resolution multi-proxy techniques – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Rosa Maria Albert (ICREA at Universitat de Barcelona, Spain), Sally Hoare (University of Liverpool, United Kingdom), Irene Esteban (Universitat de Barcelona, Spain)

4 July 2022 (Monday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Human Occupation of Okomu Forest Reserve: a view from ecological anthropology (ID 1350)

Emuobosa Akpo Orijemie (Nigeria)

 

Clarifying the stratigraphic boundary between Member 4 and Member 5 of the Sterkfontein Caves, South Africa: A three-dimensional spatial analysis of hominin fossils and stone tools (ID 1119)

Maryke Horn (South Africa)

 

Kilombe mountain through fifty years – population and vegetation change  (ID 1195)

John Gowlett (United Kingdom)

 

Reconstructing highland hominin occupation landscapes by using siliceous microremains, geochemical magnetic and mineralogical analyses of core material from Kilombe Caldera (Kenya) (ID 1094)

Rosa Maria Albert (Spain)

 

A multi-proxy approach examines 1.1 to 0.5 Ma palaeoenvironmental changes at Kilombe, Kenya (ID 1083)

Sally Hoare (United Kingdom)

 

POSTER

Paleoenvironmental Reconstruction of Iresi, a Later Stone Age Rock shelter: Potentials of non-pollen palynomorphs. (ID 1235)

Chiamaka Anyanwu (United States)

 

 

WAC Plenary 1: The special plenary on the Russian invasion of Ukraine – part 2/2 (60 minutes)

4 July 2022 (Monday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

 

C08-02: Changing heritage policy and practice in the Middle East in an age of neoliberalism – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Robin Skeates (Durham University, United Kingdom), Shatha Abu-Khafajah (Hashemite University, Jordan)

4 July 2022 (Monday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Archaeological Heritage Protection through Public Engagement: The Case of Palestine  (ID 634)

Iman Saca (United States)

 

Off the Map: Spatializing Access to Memory in Beitunia, Palestine (ID 497)

Adam Lubitz (United States)

 

Flexi-local: The advantages of being both local and outsider within contemporary heritage management in Jordan (ID 630)

Allison Mickel (United States)

 

 

A02-05: Ethnoarchaeology: From Research Tool to Foundational Archaeological Epistemology – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Alok Kumar Kanungo (IIT Gandhinagar, India), Sharada V. Channarayapatna (IIT Gandhinagar, India), Jordan Ralph (Flinders University, Australia)

4 July 2022 (Monday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Between the universal and the particular – New perspectives to understanding past and present through ethnoarchaeology (ID 1204)

Shikharani Sabnis (Germany)

 

Ethnoarchaeologies of art and colour in an Australian Aboriginal community (ID 140)

Jordan Ralph (Australia)

 

Joint-less Glass Bangles in India: An Ancient Indian Knowledge System (ID 214)

Alok Kumar Kanungo (India)

 

 

F16-06: Cave Ontologies: Why are caves significant to humans? – part 2/3 (60 minutes)

Organised by Ran Barkai (Tel-Aviv University, Israel), Kathryn Arthur (University of South Florida, United States)

4 July 2022 (Monday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Further underground, a ‘palaeospeleology’ during Middle and Late Palaeolithic  (ID 1153)

Jacques Jaubert (France)

 

Hunter-gatherer interactions with the Early Pottery-producing cave sites of Late Pleistocene South China (ID 1138)

David J. Cohen (Taiwan)

 

Touching the ancestors- usage of deep caves for ritual in prehistoric Southern Levant  (ID 1150)

Michael Freikman (Israel)

 

Ancient Greek cave cults and the archaeology of senses (ID 1010)

Yulia Ustinova (Israel)

 

 

F15-12: Crafting identities through ceramic practice. Global histories on the origins of pottery technology among foragers – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Giulia D'Ercole (Ludwig-Maximilians-Universität (LMU) München, Germany), Elena A. A. Garcea (University of Cassino and Southern Latium, Italy), Lenka Varadzinová Suková (Charles University, Prague, Czech Republic), Ladislav Varadzin (Academy of Sciences of the Czech Republic, Prague, Czech Republic)

4 July 2022 (Monday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Between Africa and Asia: the emergence of pottery in the Southern Levant (Late 7th millennium cal. BC) (ID 1196)

Julien Vieugue (Israel)

 

Four thousand years of pottery technology by foragers in Jebel Sabaloka, Middle Nile Valley (Sudan) (ID 1283)

Elena A.A. Garcea (Italy)

 

The oldest Pottery Production in Central Sahara: a view from the Takarkori rockshelter and the Tadrart Acacus. (ID 608)

Rocco Rotunno (Italy)

 

The origin of ceramic diversity in the Southwestern Amazon (ID 288)

Francisco Pugliese (Brazil)

 

 

H19-10: The human – environment conundrum in palaeoanthropology through the integration of high-resolution multi-proxy techniques – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Rosa Maria Albert (ICREA at Universitat de Barcelona, Spain), Sally Hoare (University of Liverpool, United Kingdom), Irene Esteban (Universitat de Barcelona, Spain)

4 July 2022 (Monday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Inferring paleo-lake system phases using micromorphology at Wonderwerk Cave, South Africa (ID 1134)

Ailidh Hathway (Canada)

 

Geoarchaeology and paleoecology of the Middle-to-Later Stone Age sites of Lovedale and Damvlei, Free State, South Africa (ID 1111)

Kristen Wroth (Germany)

 

Evaluating Last Interglacial climate variability and modern humans’ flora exploitation on the Cape south coast of South Africa through the integration of phytolith and leaf-wax data (ID 1103)

Irene Esteban (Spain)

 

Stable isotope study of Pleistocene mammalian teeth from western and central India: Preliminary results and palaeoanthropological implications (ID 1101)

Shashi Bhushan (India)

 

 

Z21-15: The collapse of ancient societies (75 minutes)

Organised by Junko Uchida (Institute of History and Philology, Academia Sinica, Taiwan), Kuei-chen Lin (Institute of History and Philology, Academia Sinica, Taiwan)

4 July 2022 (Monday)
17:25–18:40 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

ITLE Factors Contributing to Rise and fall of Assyria, Urartu, and Manna in Ancient Near East‌Based on Historical Studies and Archaeological Evidence (ID 1242)

Mahta Sheikhi (Iran)

 

Re-examination of the Han conquest and the “collapse” of the indigenous societies in Han’s southern frontiers during the first millennium BCE (ID 818)

Wengcheong Lam (Hong Kong)

 

Destruction of Monumental Structures during Early Medieval Eastern India Period  (ID 213)

Anil Kumar (India)

 

Decline of the Late Shang Authority (ID 1271)

Junko Uchida (Taiwan)

 

The collapse of Sanxingdui society and its resilience (ID 1274)

Kuei-chen Lin (Taiwan)

 

 

C08-02: Changing heritage policy and practice in the Middle East in an age of neoliberalism – part 2/2 (75 minutes)

Organised by Robin Skeates (Durham University, United Kingdom), Shatha Abu-Khafajah (Hashemite University, Jordan)

4 July 2022 (Monday)
17:25–18:40 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Reflections on Attempting to Transform Museum Education in Jordan (ID 629)

Robin Skeates (United Kingdom)

 

The impact of a small scale organisation in triggering changes at the national level: the case study of Sela for Training and Protection of Heritage in Jordan (ID 632)

Maria Elena Ronza (Jordan)

 

Managing Preventive Conservation in Time of Crises (ID 633)

Fatma Marii (Jordan)

 

Museums as places of non-formal learning (ID 635)

Mohammad Alqaisi (Jordan)

 

The development regime and abjection by heritage (ID 1401)

Ian Simpson (Netherlands)

 

 

A02-05: Ethnoarchaeology: From Research Tool to Foundational Archaeological Epistemology – part 2/2 (75 minutes)

Organised by Alok Kumar Kanungo (IIT Gandhinagar, India), Sharada V. Channarayapatna (IIT Gandhinagar, India), Jordan Ralph (Flinders University, Australia)

4 July 2022 (Monday)
17:25–18:40 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

An ethnoarchaeological study of Dholavira worked bone assemblage through experimental reconstruction and use-wear analyses (ID 326)

Sharada Channarayapatna (India)

 

Ethnoarchaeological study and archaeometric analysis of raw materials and finished objects: production processes at a traditional ceramic workshop in Huizachal, San Luis Potosí, Mexico (ID 538)

Niklas Schulze (Mexico)

 

The death of a potter Archaeological ethnography and funerary rituals in an Andean community of potters in southern Bolivia (ID 1213)

Florencia Avila (Argentina)

 

Ethnoarchaeology of Pottery Traditions in Southern Jos Plateau, Nigeria (ID 805)

Macham Mangut (Nigeria)

 

Stone Alignments in Prehistoric Middle Ganga Plain: An Ethnoarchaeological Interpretation (ID 231)

Shahida Ansari (India)

 

 

F16-06: Cave Ontologies: Why are caves significant to humans? – part 3/3 (75 minutes)

Organised by Ran Barkai (Tel-Aviv University, Israel), Kathryn Arthur (University of South Florida, United States)

4 July 2022 (Monday)
17:25–18:40 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Death and Caves among the Ancestral Maya (ID 1012)

Lisa Lucero (United States)

 

The Thingness of Caves: Entanglement and Untying among the Ancient Maya (ID 1136)

Holley Moyes (United States)

 

Entheogens in Caves: Ontological interactions in Pinwheel Cave, California (ID 1216)

David Robinson (United Kingdom)

 

Sheltering Indigenous Ontologies: Caves of the Ethiopian Rift Valley (ID 1062)

Kathryn Weedman Arthur (United States)

 

 

F15-13: Vernacular & Indigenous Material Culture and Architecture – Tracing the Homogeneity and Diversity (75 minutes)

Organised by Durga Basu (Calcutta University, India), Sergiu Musteata (Ion Creanga State University, Moldova)

4 July 2022 (Monday)
17:25–18:40 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Legacy of Harappan Ceramics in Present day Haryana: An Ethnological Study (ID 149)

Banani Bhattacharyya (India)

 

Ideology and Archaeology of Fountain Slabs from Western Himalayas  (ID 1287)

Renu Thakur (India)

 

The Vernacular Architecture of Assam- A Search for Climate Responsive Ethnic Houses and Construction technique (ID 295)

Durga Basu (India)

 

Tangible & Intangible cultural heritage of the Indigenous Community of the Santhals – challenges to sustainable heritage frame work (ID 296)

Asmita Basu Chatterjee (India)

 

Indigenous Iron Smelting Techniques of Asur-An Ethnic Group of Jharkhand  (ID 445)

Debsmita Bonu (India)

 

 

F15-04: Children, Personhood and the Archaeology of Identity (75 minutes)

Organised by April Nowell (University of Victoria, Canada), Jane Baxter (DePaul University, United States)

4 July 2022 (Monday)
17:25–18:40 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Ice Age "Teens" and the Archaeology of Identity (ID 53)

April Nowell (Canada)

 

Child Kings in Classic Maya History (ID 524)

Traci Ardren (United States)

 

Who is Who? (ID 842)

Gerit Schwenzer (Germany)

 

Questioning Understandings of Childhood in the Archaeology of Identity (ID 32)

Jane Baxter (United States)

 

 

B06-04: Decolonization of Classics and Classical Archaeology (75 minutes)

Chaired by Charina Knutson (Linnaeus University, Sweden) – the session originally proposed by Louise Hitchcock (The University of Melbourne, Australia), Christopher Hale (O.P. Jindal Global University, India)

only a virtual session

4 July 2022 (Monday)
17:25–18:40 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

From the Depths: Teaching the History of Classical Archaeology through Archives (ID 642)

Annelies Van de Ven (Belgium)

 

Decolonizing Archaeological Methods (ID 1077)

Rita Ujunwa Onah (Canada)

 

Coloniality and the Classics: Imperial Mythos in British Perceptions of the Past  (ID 1164)

Kulvinder Nagre (United Kingdom)

 

Interdisciplinary perspectives and research: a stumbling block for “the classical” classicists?  (ID 1341)

Torill Christine Lindstrøm (Norway)

 

 


5 JULY 2022 (TUESDAY)
 

D11-03: Global perspectives on decolonising rock art knowledge (90 minutes)

Organised by Leslie F. Zubieta Calvert (University of the Witwatersrand, South Africa & University of Western Australia, Australia), Raoni Valle (Universidade Federal do Oeste do Pará, Brazil)

5 July 2022 (Tuesday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Reframing Rock Art Knowledge though ‘Rewriting the History of Humanity’, ‘Decolonizing Knowledge’, and ‘Countering the Enclosure of the Knowledge Commons’ (ID 1093)

David Turnbull (Australia)

 

Phenomenological categories and decolonization in Peruvian rock research (ID 283)

Gori-Tumi Echevarría López (Peru)

 

Padeo Masirĕ – Inter-epistemic reciprocity and respect between Indigenous and Western rock art researchers in Brazilian Amazonia.  (ID 776)

Raoni Valle (Brazil)

 

Tsikwaye: Constructing Collaborative Narratives of the Role of a Rock Art Mesa in Defining Puebloan History (ID 284)

Chester Liwosz (United States)

 

Achievements and difficulties: Lessons in collaborative rock art research in the Mixe region of Oaxaca, Mexico. (ID 785)

Leslie F. Zubieta (Australia)

 

Decolonising history through rock art: Indigenous knowledge and modern art (ID 581)

Andrzej Rozwadowski (Poland)

 

 

B06-01: Thirty years on: has the Vermillion Accord steered change? (90 minutes)

Organised by Wendy Black (Iziko Museums of South Africa, South Africa), Morongwa Mosothwane (University of Botswana, Botswana)

5 July 2022 (Tuesday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Thirty years on: the Vermilion Accord in the third world countries  (ID 1363)

Morongwa Nancy Mosothwane (Botswana)

 

After Thirty Years - What Change Has Come and What is Still to be Done  (ID 1329)

Helen Robbins (United States)

 

The Vermillion Accord and the Willandra Lakes World Heritage Area Ancestral Remains Collection: A Tragedy in Three Acts. (ID 1306)

Doug Williams (Australia)

 

Striving to do better: changing museum practice related to human remains collections in South Africa. (ID 1314)

Wendy Black (South Africa)

 

ETHICS AND HUMAN REMAINS MANAGEMENT IN A PROVINCIAL MUSEUM IN THE EASTERN CAPE, SOUTH AFRICA (ID 408)

Celeste Booth (South Africa)

 

Archaeology and memory in Cape Town: Prestwich Street Burial Memorial as a case study  (ID 865)

Robyn Humphreys (South Africa)

 

 

H19-11: Archaeology of Environment and Human Culture – part 1/3 (90 minutes)

Chaired by Petr Pokorný (Center for Theoretical Study, Charles University, Czech Republic), Matthew Walls (Center for Theoretical Study & University of Calgary, Canada)

5 July 2022 (Tuesday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Multi-scalar methods reveal invisible grave goods and burial rituals in a Viking Age-chamber grave (ID 1058)

Søren M. Kristiansen (Denmark)

 

FARMING BEGINNING IN SOUTHWESTERN TRANSYLVANIA (ROMANIA): ANIMALS REMAINS AND PHYTOLITHS FROM EARLY NEOLITHIC SITES IN MURES VALLEY (ID 1027)

Margareta Simina Stanc (Romania)

 

DIET AND ZOOTHERAPY: AN INSIGHT FROM THE FIERCE HUNTERS OF IKIJA, SOUTH-WESTERN NIGERIA (ID 1142)

Moses Akogun (Nigeria)

 

Plant and fire management on Amazonian Dark Earth sites from Santarem region, Lower Amazon (ID 449)

Daiana Travassos Alves (Brazil)

 

Integrating Decolonial Approaches into Historical Ecology: Studies of Long-term Human-Environmental Dialectics in Previously Colonized Territories (ID 1038)

Sandra Oseguera (United States)

 

Situating archaeogenetics. (ID 218)

Kristian Kristiansen (Sweden)

 

POSTERS

Reproduction of tooth loss process from ancient Japanese bone. (ID 489)

Shota Kataoka (Japan)

 

Non-destructive sampling techniques for DNA extraction from human skulls (ID 1110)

Patrick Wittmeier (Germany)

 

Bird as a symbol:Chicken in rice farming culture (ID 543)

Tetsuya Shiroishi (Japan)

 

Peri-Childbirth Death in Bronze-Iron Age China: Four Mother-Child Joint Burials from Jiayi Cemetery in Turpan, Xinjiang, China (ID 600)

Anqi Wang (China)

 

Elemental Analysis (XRF) of Bricks from Drajna de Sus and Târgsoru Vechi castra (Prahova County, Romania) (ID 696)

Bogdan Ciupercă (Romania)

 

The Potential of Ancient DNA Extraction and Analysis of Soil Thin Section Slides (ID 1215)

Yuka Shichiza (Canada)

 

Malaria and sickle cell disease: Adaptive and socio-economic implications for ancient populations in Southern Levant (ID 1284)

Markéta Pešková (Czech Republic)

 

 

F15-19: Archaeology of Material Culture, Art, Landscape and Settlement – part 1/3 (90 minutes)

Chaired by Petr Krištuf (University of West Bohemia, Czech Republic), Luboš Chroustovský (University of West Bohemia, Czech Republic)

5 July 2022 (Tuesday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Recently discovered Paleolithic sites From Narmada Basin  (ID 824)

Shivam Dubey (India)

 

A preliminary report of the Acheulean on the eastern margin of the Aravallis, India  (ID 736)

Vivek Singh (India)

 

Palaeolithic Occupation at Middle Berach Basin, Chittorgarh District, Rajasthan: Preliminary report and future prospects (ID 1104)

Swati Verma (India)

 

Using photogrammetry to help better understand the submerged pottery of the Tsuzuraozaki site at Lake Biwa  (ID 1165)

Corey Noxon (Japan)

 

Understanding Prehistoric Settlement and Landscape: Special Reference to Sonar River Valley (M.P.), Central, India (ID 804)

Devideen Patel (India)

 

A non-destructive technical and stylistic analysis of selected metal artefacts from the Ditsong Museum, South Africa (ID 1018)

Aletta Maria Harcombe (South Africa)

 

POSTERS

Port facility discovered on the Danube limes (Carsium / Hârșova, Constanța county, Romania)  (ID 1015)

Margareta Simina Stanc (Romania)

 

WOOD TECHNOLOGY IN SOUTHERN CHILE AND NORTHERN PATAGONIA: ANALYSIS OF MAPUCHE WOODEN OBJECTS, TOOLS AND ARTIFACTS  (ID 1286)

Nicolás Lira (Chile)

 

 

A03-06: Archaeologies of Contemporary (Political) Global Settings / Arqueologías de contextos políticos contemporáneos globales / Arqueologias de Cenários Globais Contemporâneos (Políticos) – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Dante Angelo (Universidad de Tarapacá, Chile), Andrés Zarankin (Universidad Federal de Minas Gerais, Brazil)

5 July 2022 (Tuesday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

The “Serpent's Egg” and the Challenges of an Archeology of Repression and Resistance in South America (ID 572)

Andres Zarankin (Brazil)

 

Material Culture and Politics: Social movements and Repression in Temuco, Chile during the Latin American Spring  (ID 595)

Henrik B. Lindskoug (Argentina)

 

Catastrophic Memories: Wading Through Politics of Memory, Monumentalization, and Nationalism (ID 1130)

Dante Angelo (Chile)

 

Making consensus in contemporary Indigenous politics: archaeological ethnography of heritage-triggered conflicts and development interventions in the southcentral Andes (ID 1190)

Francesco Orlandi (United Kingdom)

 

Amazonian Archaeology of the Present: The political dimension of the discourses (ID 1346)

Denise Gomes (Brazil)

 

 

E13-03: Where to from here? Decolonising historical archaeology in practice and theory (90 minutes)

Organised by Natalie Swanepoel (University of South Africa, South Africa), Dores Cruz (University of Cologne, Germany)

5 July 2022 (Tuesday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Archeo-becoming, Zarankin-centrism and contaminated presents; decolonising traditional writing frameworks (ID 571)

Andres Zarankin (Brazil)

 

An Historical Archaeology of Minstrelsy  (ID 83)

Seth Mallios (United States)

 

Re-interpreting the socio-spatial aspects of urbanism in East Africa  (ID 525)

Monika Baumanova (Czech Republic)

 

Pre-colonial Names, Identities and Material Culture: New perspectives from Insiza cluster Khami-phase sites, south-western Zimbabwe (ID 236)

Lesley Hatipone Machiridza (Zimbabwe)

 

Ways of being: time and narratives of ancestors in African historical archaeology (ID 665)

Natalie Swanepoel (South Africa)

 

 

A04-01: Lightning Strike Wakes Archaeologists and they Challenge Colonial-Indigenous Master Narratives! (55 minutes)

Organised by Kathryn Weedman Arthur (University of South Florida, United States)

5 July 2022 (Tuesday)
09:50–10:45 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Challenging the authority of archaeological science: Reclaiming stone-tool technological processes as Indigenous lifecycle knowledge (ID 108)

Kathryn Weedman Arthur (United States)

 

Navigating a Changing World: Maintenance of Indigenous Practices of Conflict in the Lower Colorado River BasinSpeakers (ID 478)

Joseph Curran (United States)

 

Breaking Social Complexity Models’ Hold on Indigenous Pasts and Presents (ID 619)

Dawn M. Rutecki (United States)

 

The Ekuanitshit archaeological research program and the potentiality of indigenous archaeologies in northeaster Canada (ID 1091)

Jean-Christophe Ouellet (Canada)

 

 

C09-01: Community Archaeology and Management of heritage Sites and Museums (75 minutes)

Chaired by Pavel Vařeka (University of West Bohemia, Czech Republic) – the session originally proposed by Chapurukha Kusimba (American University, United States), Pastory Bushozi (University of Dar es Salaam, Tanzania)

5 July 2022 (Tuesday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

The protection of heritage and the civil protection´s mechanisms (ID 722)

Isber Sabrine (Spain)

 

Managing heritage with and without local communities: A case study from El-Kurru, northern Sudan (ID 1105)

Geoff Emberling (United States)

 

Community and heritages in the Maya area: A case of Copán Ruinas, Honduras (ID 1207)

Makiha Gokita (Japan)

 

BACK TO OURS. Examples of heritage management from the communities in Bolivia (ID 1214)

Vanessa Calvimontes Díaz (Spain)

 

 

H19-11: Archaeology of Environment and Human Culture – part 2/3 (75 minutes)

Chaired by Petr Pokorný (Center for Theoretical Study, Charles University, Czech Republic), Matthew Walls (Center for Theoretical Study & University of Calgary, Canada)

5 July 2022 (Tuesday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Traditionally Adept: Debunking Management Myths and Women’s Response to Climate Change In Nigeria. (ID 1243)

Chioma Vivian Ngonadi (Nigeria)

 

Eco friendly but not archaeology friendly??? Role of bamboo among the Karbi of West Karbi Anglong in North East India (ID 1203)

Shikharani Sabnis (Germany)

 

Medieval towns in Deccan, a western Indian plateau region and significance of Nahars (underground water channels) in their growth (ID 1186)

Tejaswini Aphale (India)

 

Village ponds and long-term rural resilience in northern India’s social landscapes (ID 615)

Adam Green (United Kingdom)

 

In the Land of Rain Gods. Studies on pre-Hispanic Water Management System in Central Mexico on the Example of Tetzcotzinco (ID 1080)

Daniel Prusaczyk (Poland)

 

Tanks, temples, and water management in the Kakatiya polity (ID 616)

Adam Green (United Kingdom)

 

 

F15-19: Archaeology of Material Culture, Art, Landscape and Settlement – part 2/3 (75 minutes)

Chaired by Petr Krištuf (University of West Bohemia, Czech Republic), Luboš Chroustovský (University of West Bohemia, Czech Republic)

5 July 2022 (Tuesday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

The Extraterritorial Transit Ports Phenomenon of China's Ceramic Trade in the 9th-10th Centuries: Focusing on Southeast Asia (ID 1086)

Kunpeng Xiang (China)

 

Oral Tradition Vs Science: The Provenance of Sungbo’s Moat in Southwestern Nigeria (ID 368)

Ahmed Sulaiman (Nigeria)

 

Classification of the late and post Achaemenid Ridged Storage Jar (ID 492)

Takuro Adachi (Japan)

 

MEDIEVAL ARCHAEOLOGY IN SOUTH ASIA: AN ARCHAEOLOGICAL STUDY OF MUGHAL LESSER KNOWN MONUMENTS AT AGRA (ID 767)

Manvendra Kumar Pundhir (India)

 

AJAYGARH FORT: AN ARCHAEOLOGICAL SURVEY (ID 626)

Vinod Kumar Singh (India)

 

 

A03-06: Archaeologies of Contemporary (Political) Global Settings / Arqueologías de contextos políticos contemporáneos globales / Arqueologias de Cenários Globais Contemporâneos (Políticos) – part 2/2 (75 minutes)

Organised by Dante Angelo (Universidad de Tarapacá, Chile), Andrés Zarankin (Universidad Federal de Minas Gerais, Brazil)

5 July 2022 (Tuesday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

The global within the local: conflict heritage as hyperobject (ID 1161)

Esther Breithoff (United Kingdom)

 

ARCHAEOLOGY OF COPPER AND LITHIUM MINING: POSTINDUSTRIAL LANDSCAPES IN THE ATACAMA DESERT, CHILE (ID 1302)

Valentina Figueroa (Chile)

 

Borderlines: The Archaeology of Contemporary Borders (ID 153)

Randall McGuire (United States)

 

Dialogues of COVID: Material traces, political undertones, and internal conversations (ID 1222)

Kelly Britt (United States)

 

 

B05-03: Indigenous Peoples and New Techniques for Provenance Research: Opportunities, Challenges and Risks (75 minutes)

Organised by Paul Turnbull (National Centre for Indigenous Studies, Australian National University; University of Tasmania, Australia), Edward Halealoha Ayau (Former Executive Director, Hui Mālama I Nā Kūpuna O Hawai‘i Nei, United States), Lyndon Ormond-Parker (Indigenous Studies Unit, Centre for Health Equity, University of Melbourne, Australia)

5 July 2022 (Tuesday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

‘Ōiwi: Returning to Who We Are (ID 416)

Edward Halealoha Ayau (United States)

 

Kennewick Man Redux: Ethical Indigeneity in an Era of Ancient DNA (ID 864)

Jennifer Hamilton (United States)

 

Prehistoric People and Practices at Richardson’s Hammock Burial Mound, Northwest Florida, USA (ID 52)

Nancy Marie White (United States)

 

Bringing the ancestors home: a multi-proxy isotope and genomic approach for the repatriation of unprovenanced ancestral remains to Victorian Aboriginal communities (ID 591)

Rodney Carter (Australia)

 

 

F16-03: Community archaeology: Decolonizing archaeological practices to empower descendant communities – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Valence Silayo (Tumaini University Dar es Salaam College, Tanzania), Tanambelo Rasolondrainy (Pennsylvania State University, United States), Nancy Rushohora (University of Dar es Salaam, Tanzania)

5 July 2022 (Tuesday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Imagining Futures through Un/Archived Pasts (ID 421)

Nancy Rushohora (Tanzania)

 

Decolonizing archaeological practices in southwest Madagascar: The Vezo Ecological Knowledge Exchange (VEKE). (ID 81)

Tanambelo Rasolondrainy (Madagascar)

 

Alice in wonderland: Cultural Mapping of the Duncan-Kemp archive on Mithaka Country, Far South West Queensland, Australia (ID 461)

Joshua Gorringe (Australia)

 

Monumental landscapes: Preservation of the Chagga sacred and ritual sites (ID 420)

Valence Silayo (Tanzania)

 

Towards decolonising archaeological practices: the experiences at Amara West, Sudan  (ID 747)

Tomomi Fushiya (Poland)

 

 

Z21-16: South Asia and the World: Tackling the big archaeological questions through South Asian evidences (90 minutes)

Organised by Akash Srinivas (Indian Institute of Science Education and Research (IISER) Mohali, India), Nupur Tiwari (Indian Institute of Science Education and Research (IISER) Mohali, India), Francesc Conesa (McDonald Institute for Archaeological Research, University of Cambridge, United Kingdom), Adam Green (McDonald Institute for Archaeological Research, University of Cambridge, United Kingdom), Yezad Pardiwalla (Indian Institute of Science Education and Research (IISER) Mohali, India)

5 July 2022 (Tuesday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Acheulean variability in the Central Narmada Valley (CNV), India (ID 1102)

Vivek Singh (India)

 

Reading between the lines: What makes the South Asian Middle Palaeolithic, ‘Middle Palaeolithic’? (ID 412)

Akash Srinivas (India)

 

IN SITU MICROLITHS IN A DATED LATE PLEISTOCENE CONTEXT AND ASSOCIATED ROCK ART AT CHIKLI, MADHYA PRADESH (ID 692)

Nupur Tiwari (India)

 

"My Buddha has Arrived”; Sacred landscape, Cultural Performances and Envisioning the Enigma of Relics: An Ethnographic Case Study of Relic Processions at Sarnath, Varanasi and Kandy, Sri Lanka  (ID 1149)

Tishyarakshita S Nagarkar (India)

 

Lands of change: Re-centering the maritime landscape in South Asia through phenomenology (ID 1212)

Durga Kale (Canada)

 

From Basel Mission to Mangalore Tiles: new archaeological evidence of 19th century Indian Ocean trade with ceramic building material (ID 274)

Sophie Hueglin (Germany)

 

 

H19-11: Archaeology of Environment and Human Culture – part 3/3 (90 minutes)

Chaired by Petr Pokorný (Center for Theoretical Study, Charles University, Czech Republic), Matthew Walls (Center for Theoretical Study & University of Calgary, Canada)

5 July 2022 (Tuesday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Playgrounds in Gardens of Birjand  (ID 1262)

Saman Farzin (Iran)

 

Rome and the Tiber: Landscape construction and transformation in Antiquity (ID 742)

Maria del Carmen Moreno Escobar (Sweden)

 

Mitigating climate change and practicing risk diversification in the Scandinavian boreal forest in relation to the Late Medieval Agrarian Crisis (ID 370)

Eva Svensson (Sweden)

 

Exchange process by sea on the south-western shores of the Mediterranean (From prehistoric times to early antiquity) (ID 1006)

Samira Hamil (Algeria)

 

Derivative Archaeology – Implicit Déjà vu (ID 1048)

Pallavee Gokhale (India)

 

Dictionary of Colloquial Terminologies: An Open Database Research work for Archaeology, Anthropology, Cultural Studies & Digital Humanities (ID 1113)

Sayan Sanyal (India)

 

 

F15-19: Archaeology of Material Culture, Art, Landscape and Settlement – part 3/3 (90 minutes)

Chaired by Petr Krištuf (University of West Bohemia, Czech Republic), Luboš Chroustovský (University of West Bohemia, Czech Republic)

5 July 2022 (Tuesday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

The Origin of Writing: From Petroglyphs to Hieroglyphics and Cuneiform (ID 1369)

Mariam Shakhmuradyan (United Kingdom)

 

Copper Bronze Age in Upper Gangetic Valley, India: An Assessment (ID 806)

Nazim Husain Al Jafari (India)

 

Recent Attempts on Art and Archaeology in Japan (ID 799)

Oki Nakamura (Japan)

 

The family of the sun god in Val Camonica and in Rock Art: in ancient Indo-European.  (ID 1267)

Flavio Pinto (Italy)

 

Sacred Obo of Mongol Empire in Landscapes of Ulus Juchi, Kazakhstan (ID 304)

Emma Usmanova (Kazakhstan)

 

The Mongol Invasion of Hungary in 1241-42: New Archaeological Investigations and Interpretations in their Eurasian Context (ID 1403)

József Laszlovszky (Hungary)

 

Confronting the Classics: the United States and legacies of Roman imperialism (ID 1301)

Emily Hanscam (Sweden)

 

Representations of Rome in pre-independence Ireland in contemporary context (ID 1327)

Russell Ó Ríagáin (United Kingdom)

 

 

C07-12: Politics and Ethics of the Heritage Archaeology – part 1/2 (90 minutes)

Chaired by Koji Mizoguchi (Kyushu University, Japan)

5 July 2022 (Tuesday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Archaeologies for the Liberal political project (1857-1930) in Bolivia (ID 1198)

Juan Villanueva Criales (Germany)

 

Social Responsibility in Heritage Management Education: A Case from South Asia (ID 39)

Neel Kamal Chapagain (India)

 

How can archeological sites buried underneath densely populated urban areas be protected and utilized? (ID 669)

Yoshinari Inoue (Japan)

 

Tel Burnat – Joshua's Shrine or the Enshrinement of a Settler-Colonial Discourse? (ID 1322)

Chemi Shiff (Israel)

 

The first chapter of the archeological study of Sefidkuh Makran region with an Ethnoarchaeology (ID 1399)

Hossein Vahedi (Iran)

 

Piecing together multiculturalism: archaeological heritage in Portugal (ID 690)

Ana Cristina Martins (Portugal)

 

POSTER

Challenging Primally Archaeology Education (ID 1112)

Hiroko Hashimoto (Japan)

 

 

Z21-14: Environmental Archaeology of Ancient Complex Societies in East Asia (90 minutes)

Chaired by Shinya Shoda (Nara National Institute for Cultural Heritage, Japan) – the session originally proposed by June-Jeong Lee (Seoul National University, Korea), Sei-ichiro Tsuji (The University of Tokyo, Japan), Xuexiang Chen (Shandong University, China)

only a virtual session

5 July 2022 (Tuesday)
11:25–12:55 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Sedimentary ancient DNA analysis of Hamanaka 2 site, Rebun Island, Hokkaido, Japan (ID 1182)

Rikai Sawafuji (Japan)

 

Diet in the Early Zhou Capital: An isotopic Study of the Zhouyuan Site (~3,000 yr BP) in Shaanxi, China (ID 1397)

Jingbo Li (United States)

 

Agricultural Intensification and Environmental Evolution in the Lower Reaches of the Yellow River: A Case Study in Neihuang County, Henan Province (ID 224)

Zhen Qin (China)

 

Environmental reconstruction based on the species identification for the wooden artifacts excavated from the Wolseong Palace site, Korea (ID 466)

Tae-gwang Nam (Korea)

 

Animal remains excavated from the Wolseong site: a case study on the human-animal interaction during the Three Kingdoms period  (ID 467)

HunSuk Kim (Korea)

 

Human-landscape interactions of lower Yellow River valley, ca. 4000-2000 BP: a geoarchaeological approach (ID 1364)

Jinok Lee (Korea)

 

Study on the reconstruction of paleoenvironment, and its maintenance and utilization in the settlement site from the viewpoint of public archaeology in case of Mukibanda site and Aoya Kamijichi site, Tottori, JAPAN (ID 558)

Heon-seok Kim (Korea)

 

 

F16-03: Community archaeology: Decolonizing archaeological practices to empower descendant communities – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Valence Silayo (Tumaini University Dar es Salaam College, Tanzania), Tanambelo Rasolondrainy (Pennsylvania State University, United States), Nancy Rushohora (University of Dar es Salaam, Tanzania)

5 July 2022 (Tuesday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Community Archaeology in Practice: The Dynamics of Jando and Unyago rituals Among the Makonde of Tanzania  (ID 452)

Festo Gabriel (Tanzania)

 

Revitalizing colonial memories in Tanzania (ID 808)

Nancy Rushohora (Tanzania)

 

TRADITIONAL STORYTELLING AS AN ARCHIVE UNDER THREAT (ID 1045)

Anthonia Mnkama (Tanzania)

 

Dolmen Heritage Park: Juffain, Project In the Alkoura District - Irbid Governorate, Jordan (ID 1355)

Kennett Schath (Jordan)

 

Warratyi: Braiding Knowledge to Understand Cultural Innovation in the Indigenous Settlement of Australia (ID 1372)

Claire Smith (Australia)

 

The Archaeology of Cannabis in Northwest California: The Bell Springs Taliaferro Site (ID 265)

Nick Angeloff (United States)

 

 

Z21-04: World archaeo-geophysics: State of the art & case studies (COST Action SAGA-CA 17131) – part 1/3 (90 minutes)

Organised by Carmen Cuenca-Garcia (Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Norway), Andrei Asandulesei ("Al.I. Cuza" University, Romania), Kelsey Lowe (University of Queensland, Australia)

5 July 2022 (Tuesday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

SAGA (COST 17131): Searching for innovation in integration of geophys and geochem data: compositional data, GPR, magnetics, randomization (ID 1114)

Jan Horák (Czech Republic)

 

History of large areas surveys in land use planning in France and the consequences for preservation of our heritage (ID 1175)

Michel Dabas (France)

 

Archaeo-geophysical prospection in Romania: short retrospective – legal framework – perspectives (ID 718)

Andrei Asandulesei (Romania)

 

A new discovery of geophysical Archaeology of Mohr Temple site in Kashi, Xinjiang (ID 400)

Jingxin Qin (China)

 

French Archaeogeophysics: a review of 60 years of development (ID 1141)

Michel Dabas (France)

 

POSTERS

COST Action SAGA (CA17131) (ID 312)

Carmen Cuenca-Garcia (Norway)

 

Accessing the Hidden urban heritage: Large-scale Magnetometer Survey of the Late-Antique and Early-Islamic al-Ḥīra (Iraq) (ID 1209)

Agnes Schneider (Netherlands)

 

 

F15-18: Megaliths & Earthworks: making the World together – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Gail Higginbottom (Instituto de Ciencias del Patrimonio (Incipit), Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), Spain), Cecilia Dal Zovo (Instituto de Ciencias del Patrimonio (Incipit), Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), Spain), Felipe Criado-Boado (Instituto de Ciencias del Patrimonio (Incipit), Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), Spain)

5 July 2022 (Tuesday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Prehistoric Cosmology and Moon Calendar of Early Rice-farming Society in Japan: an attempt of simulation with arcAstroVR.  (ID 1028)

Akira Goto (Japan)

 

The Monumental Landscapes of Chaco Canyon, Southwest North America (ID 387)

Ruth Van Dyke (United States)

 

(Dis)Connection and Identity - More than standing stones (ID 862)

Denise Maria Lima e Silva (Portugal)

 

Monumentos arqueológicos y memorias materiales: Historias andinas de larga duración en Iluga Túmulos, Tarapacá, Chile (50 a.C.-1600 d.C.) (ID 1057)

Mauricio Uribe (Chile)

 

Drunken mountains: Monoliths for world co-creation in ancient Tiwanaku (Bolivian Andes, 500-1100 ACE) (ID 1205)

Juan Villanueva Criales (Germany)

 

New Data and Perspectives on the Function of Desert Kites (ID 1371)

Mariam Shakhmuradyan (United Kingdom)

 

POSTER

Bronze Age Subterranean Megaliths “Houses for the Dead” (Lisakovsk burial site, the first third of the 18th century BC, Northern Kazakhstan) (ID 306)

Emma Usmanova (Kazakhstan)

 

 

F15-05: The Prehistory of Beer (90 minutes)

Organised by Patrick E. McGovern (University of Pennsylvania Museum, United States), Jan Turek (Center for Theoretical Study, Charles University, Prague, Czech Republic), Elisa Guerra Doce (Facultad de Filosofía y Letras, Universidad de Valladolid, Spain)

5 July 2022 (Tuesday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Prehistoric Beer: A Global, Multidisciplinary Perspective (ID 1255)

Patrick McGovern (United States)

 

Poka, indigenous Galo beverage (ID 835)

Bina Gandhi Deori (India)

 

Tracing Back the Antiquity of Fermented Beverages in Tripura, India : A Historical and an Ethnographic Approach (ID 836)

Jyotshna Rani Khundrakpam (India)

 

Mushes, mashes and mugs: tracing beers in West Asian and European prehistory (ID 1237)

Eva Rosenstock (Germany)

 

Brew and let die: Implications of the Timeline for Beer Fermentation in the Burial Rites of Prehistoric Europe (ID 1265)

Elisa Guerra-Doce (Spain)

 

Prehistoric beer in the gender context (ID 1258)

Jan Turek (Czech Republic)

 

 

C07-12: Politics and Ethics of the Heritage Archaeology – part 2/2 (90 minutes)

Chaired by Koji Mizoguchi (Kyushu University, Japan)

5 July 2022 (Tuesday)
14:15–15:45 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

ABUAB: Using cultural heritage for intercultural dialogue with refugees and immigrants from the Near East and North Africa (ID 697)

Isber Sabrine (Spain)

 

Scrap heaps and Nazi technology - monitoring the conversion of a former WWII military camp (ID 822)

Anke S. Weber (Germany)

 

Through a Glass Darkly: A Consideration of the Ethical Challenges and Dilemmas Faced by Stakeholders Involved in the Display, Curation, and Study of Mummified Human Remains in the Capuchin Catacombs of Palermo, Sicily (ID 1180)

Kirsty Squires (United Kingdom)

 

Conflicting Post-conflict Narratives: Investigating Memory and Memorialisation 52years after Nigeria’s Civil War (ID 1230)

Stanley Onyemechalu (United Kingdom)

 

Necro-politics of the Forgotten. An archaeological insight to the post-war memorialization in Northern Chile. (ID 350)

Dante Angelo (Chile)

 

Gender inequality in Japanese archaeological exhibitions (ID 1339)

Hiroko Nitta (Japan)

 

 

WAC Plenary 2: Special Indigenous Plenary Lecture (60 minutes)

5 July 2022 (Tuesday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

 

Z21-04: World archaeo-geophysics: State of the art & case studies (COST Action SAGA-CA 17131) – part 2/3 (60 minutes)

Organised by Carmen Cuenca-Garcia (Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Norway), Andrei Asandulesei ("Al.I. Cuza" University, Romania), Kelsey Lowe (University of Queensland, Australia)

5 July 2022 (Tuesday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Magnetic prospection in the Flysch environment. Survey and trial trenching results from two multiperiodic sites in Slovenian Istria (SW Slovenia).  (ID 1123)

Igor Medarić (Slovenia)

 

Archaeo-geophysics and Preventive Archaeology in Romania. The Case of Tărtăria–Podu Tărtăriei vest Hallstattian Site (ID 734)

Andrei Asandulesei (Romania)

 

3D GPR Attribute Characterization for Archaeological Prospection (ID 662)

Wenke Zhao (China)

 

Geophysical prospection at Iberian sites in the Eastern coast of the Iberian Peninsula: first results (ID 1273)

Carmen Cuenca-Garcia (Norway)

 

 

F15-18: Megaliths & Earthworks: making the World together – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Gail Higginbottom (Instituto de Ciencias del Patrimonio (Incipit), Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), Spain), Cecilia Dal Zovo (Instituto de Ciencias del Patrimonio (Incipit), Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), Spain), Felipe Criado-Boado (Instituto de Ciencias del Patrimonio (Incipit), Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), Spain)

5 July 2022 (Tuesday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Changing worlds: origin and development of Megalithism in northwestern Iberia as seen from a social approach (ID 828)

Gail Higginbottom (Spain)

 

Earth – wood – stone. Façades with and without earthen long barrows in southern Sweden (ID 1244)

Lars Larsson (Sweden)

 

Megaliths come to western Britain (ID 831)

Gail Higginbottom (Spain)

 

The Salisbury Seminar on the Characteristics and Challenges for Best Practice Public interpretation of Megalithic Sites in Western Europe (ID 1256)

John H Jameson (United States)

 

 

E14-03: Peninsular Maritime Trade and Interaction during Prehistoric and Historic Periods in East Asia – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Lauren Glover (The University of Wisconsin-Madison, United States), Jina Heo (Seoul National University, Korea)

5 July 2022 (Tuesday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Inland-coastal Mobility and Interaction in the Jeulmun Pottery Period of Korea (ID 91)

Matthew Conte (Korea)

 

Was there migration in prehistoric East Asia? An estimation of prehistoric population changes using radiocarbon dates and number of excavated pit-houses. (ID 683)

Yongje Oh (Korea)

 

Red-burnished pottery and Korea-Japan Exchange Relations in the Bronze Age (ID 544)

Jeongeun Lee (Korea)

 

 

G18-04: Ethics in Bioarchaeology – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Sian Halcrow (University of Otago, New Zealand), Kirsty Squires (Staffordshire University, United Kingdom), Pamela Geller (University of Miami, United States)

5 July 2022 (Tuesday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Ethical issues of bioarchaeology in Mainland Southeast Asia (ID 1310)

Sian Halcrow (New Zealand)

 

The Ethical Challenges of Destructive Sampling and Analysis in Bioarchaeology (ID 74)

Kirsty Squires (United Kingdom)

 

Once forgotten: The foetal and infant remains from the Anatomy Museum at the University of Otago, Dunedin, N.Z. (ID 714)

Megan Southorn (New Zealand)

 

 

C08-05: Archaeogaming and decolonising narratives: retelling the stories of the marginalise (60 minutes)

Organised by Bruno S. R. da Silva (Federal University of Sergipe, Brazil), Priscilla Ulguim (Teesside University, United Kingdom)

only a virtual session

5 July 2022 (Tuesday)
16:05–17:05 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Virtual archaeologies (ID 162)

Bruno S. R. da Silva (Brazil)

 

Developing a Video Game Representing uKhahlamba Drakensberg Traditions (ID 493)

Timon du Toit (South Africa)

 

Science in game: the potential of archaeological games and a ludic proposal in brazilian archaeology (ID 863)

Lara de Paula Passos (Brazil)

 

 

WAC Plenary 2: Wars, Conflicts, Crises and Archaeologies (90 minutes)

5 July 2022 (Tuesday)
17:25–18:55 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

 

Z21-04: World archaeo-geophysics: State of the art & case studies (COST Action SAGA-CA 17131) – part 3/3 (90 minutes)

Organised by Carmen Cuenca-Garcia (Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Norway), Andrei Asandulesei ("Al.I. Cuza" University, Romania), Kelsey Lowe (University of Queensland, Australia)

5 July 2022 (Tuesday)
17:25–18:55 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Palaeoenvironmental analysis of archaeological sites based on high-resolution 3d investigations – new examples from Denmark and Norway (ID 1210)

Arne Stamnes (Norway)

 

Multimethod geophysical survey at the Nemocón salt mine archaeological site, Colombia (ID 1320)

Saúl Alberto Torres Orjuela (Colombia)

 

To See Ambiguity in Magnetometer Data and Uncertainty in Anomalies, Hold Interpretation and Analysis in the Palm of your Hand: The Many Approaches to Automated Analysis of Magnetometer Data (ID 1321)

Agnes Schneider (Netherlands)

 

Magnetometric and seismoacoustic investigations of a roman archaeological site located on the Danube river shore (ID 1325)

Sorin Anghel (Romania)

 

 

F15-14: Approaching the sounds of the past. Music, acoustics and identity (90 minutes)

Organised by Margarita Diaz-Andreu (ICREA, Universitat de Barcelona, Spain), Luboš Chroustovský (University of West Bohemia in Pilsen, Czech Republic), Neemias Santos da Rosa (Universitat de Barcelona, Spain)

5 July 2022 (Tuesday)
17:25–18:55 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Aerophones, Caves and Shamans (ID 1049)

Michael Praxmarer (Austria)

 

Prehistoric drums and percussions – between purpose and identity (ID 715)

Luboš Chroustovský (Czech Republic)

 

How relevant is the acoustics of an aggregation site? Cuevas de la Araña as a case study (ID 1263)

Neemias Santos da Rosa (Spain)

 

Searching for acoustics in Altai’s rock art landscapes (ID 197)

Margarita Díaz-Andreu (Spain)

 

The earliest Music in Ancient Egypt, acoustics and identity (ID 1005)

Heidi Köpp-Junk (Germany)

 

Jingles of cultural contact: the sounds of Punic orbit and the Protohistoric indigenous communities in the Balearic Archipelago (650-123 B.C.E.) (ID 1061)

Octavio Torres Gomariz (Spain)

 

 

E14-03: Peninsular Maritime Trade and Interaction during Prehistoric and Historic Periods in East Asia – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Lauren Glover (The University of Wisconsin-Madison, United States), Jina Heo (Seoul National University, Korea)

5 July 2022 (Tuesday)
17:25–18:55 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Bead Maritime Trade and Changes in Political Landscape in the Southwestern Korean Peninsula during the Iron Age (ID 164)

Jina Heo (Korea)

 

Changing Stone Bead Manufacturing Technologies in the Korean Peninsula (ID 116)

Lauren Glover (United States)

 

The archaeological and scientific analysis of blue-decorated ceramics in the Tang and Song dynasties (7th–13th century CE) (ID 1291)

Yun Zhang (United Kingdom)

 

Transnational Maritime Trade: Chinese Ceramic Vessels Imported to Angkor, Cambodia and Their Impacts on Khmer Societies during the Historic Period (ID 94)

Wai-yee, Sharon Wong (Hong Kong)

 

 

A04-02: The Archaeology of Coincidence? (90 minutes)

Organised by Larry Zimmerman (Indiana University-Purdue University Indianapolis, United States), Stephen Loring (Smithsonian Institution, United States), Gary Jackson (Flinders University, Australia)

5 July 2022 (Tuesday)
17:25–18:55 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

“It’s the spirits!”: There are always other stories (ID 33)

Larry Zimmerman (United States)

 

Encounters with a Galena Man (ID 41)

April Sievert (United States)

 

Looking a Snake in the Eye: Spirits and New Pathways to Ontologies of Practice (ID 44)

Peter Schmidt (United States)

 

Ideological Conversion (ID 680)

Gary Jackson (Australia)

 

Archaeology and the Extraordinary in the Amazon (ID 1032)

Marcia Bezerra (Brazil)

 

“It’s the Ancestors; They Know What We Are Doing:” A True Story of an FBI Antiquities Case (ID 1365)

Holly Cusack-McVeigh (United States)

 

"The wind that blows..." (ID 1405)

Stephen Loring (United States)

 

 

G18-04: Ethics in Bioarchaeology – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Sian Halcrow (University of Otago, New Zealand), Kirsty Squires (Staffordshire University, United Kingdom), Pamela Geller (University of Miami, United States)

5 July 2022 (Tuesday)
17:25–18:55 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

The Genetic Identification of 20th Century War Dead: Forensic Humanitarianism and the New Nationalism (ID 481)

Layla Renshaw (United Kingdom)

 

Addressing Non-Indigenous Historic Remains in US Collections: A Model for Best Practice (ID 643)

Jennifer Barron (United States)

 

3D reconstruction and short-range photogrammetry as a mean of conservation of human remains (ID 1336)

Henrik B. Lindskoug (Argentina)

 

 

A03-01: Archaeology, resistance and engagement: the archaeology(ies) of contemporary past under dictatorship (90 minutes)

Organised by Leila Papoli-yazdi (School of Arts and Communication, Malmö University, Sweden), Maryam Dezhamkhooy (CAPAS Institute, Heidelberg University, Germany), Omran Garazhian (Freelance archaeologist, Iran)

only a virtual session

5 July 2022 (Tuesday)
17:25–18:55 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Retrieving material testimonies from Egaña 60, a center of repression and torture during the military-civic dictatorship in Chile (ID 819)

Javiera Letelier Cosmelli (Chile)

 

Archaeology of the “missing”: the advances in the last ten years of the searches for bodies of missing persons from the Brazilian civil-military dictatorship (1964-1985) (ID 847)

Caroline Murta Lemos (Brazil)

 

Tiny Portugal: A surviving colonial discourse (and site) in a not so former colonial country (ID 1092)

Tânia Casimiro (Portugal)

 

 


6 JULY 2022 (WEDNESDAY)
 

Mid-congress excursions (Day trips)

6 July 2022 (Wednesday)
all day
 

 

Gala dinner

6 July 2022 (Wednesday)
19:00 CEST (UTC + 2)
 

 


7 JULY 2022 (THURSDAY)
 

H19-06: Climate Change and Heritage – part 1/3 (90 minutes)

Organised by Sara Ayers-Rigby (Florida Public Archaeology Network; Florida Atlantic University Anthropology Department, United States), Elinor Graham (University of St Andrews, Scotland, United Kingdom), Vibeke Vandrup Martens (NIKU – Norwegian Institute for Cultural Heritage Research, Norway)

7 July 2022 (Thursday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

A Global Perspective: Case Studies of Climate Change and Heritage from Svalbard, Scotland and South Florida (ID 759)

Sara Ayers-Rigsby (United States)

 

When the rivers (don't) flow: the impact of changed river flow on Aboriginal archaeological sites in south-eastern Australia (ID 1246)

Amanda Hansford (Australia)

 

The Dam, the Temple and Reconstructing the Past through the Nostalgia of the Lost Heritage: A case study of the Submerged Ancient Monument Complex and its ecological settings at Palasdeo in central reaches of Bhima Basin in Maharashtra  (ID 1147)

Tishyarakshita Nagarkar (India)

 

Climate Change and Heritage: The case of the Sanctuary of Olympia (ID 597)

Kleanthi Pateraki (Greece)

 

Cultural heritage and coastal community engagement at the World Heritage Site of Kilwa in Tanzania (ID 657)

Edward Pollard (Ireland)

 

 

G17-02: Northeast Asia and the ancient DNA revolution in interdisciplinary perspective – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Martine Robbeets (Eurasia3angle, Max Planck Institute for the Science of Human History, Belgium), Chao Ning (School of Life Sciences, Research Center for Chinese Frontier Archaeology, Jilin University, China), Mark Hudson (Eurasia3angle, Max Planck Institute for the Science of Human History, Germany)

7 July 2022 (Thursday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Admixture in Northeast Asia in interdisciplinary perspective  (ID 364)

Martine Robbeets (Germany)

 

Emergence of ‘Transeurasian’ language families in northeasten Asia viewed from archaeological evidence (ID 71)

Kazuo Miyamoto (Japan)

 

Reconstructing the genetic history of populations in northeast Asia (ID 182)

Chao Ning (China)

 

Tocharian inroads: Loanwords as an indicator of (agri)cultural exchange (ID 54)

Rasmus G. Bjørn (Germany)

 

Archaeolinguistic Evidence of Agricultural Interaction in Ancient Northeast Asia (ID 1324)

Bingcong Deng (Germany)

 

POSTER

Ancient genomes reveal complex genetic history of an international metropolis at Kublai Khan’s Upper Capital (Xanadu) (ID 682)

Jiawei Li (China)

 

 

A01-02: Multidimensional Materials: Rock Art, Relationality, and Change Through Time and Space – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Rebecca O'Sullivan (Jilin University, China), Courtney Nimura (University of Oxford, United Kingdom), Liam Brady (Monash University, Australia), Jamie Hampson (University of Exeter, United Kingdom)

7 July 2022 (Thursday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Rock art use by dissociated societies: the East Asian context (ID 98)

Rebecca O'Sullivan (Germany)

 

Conservatism and change in Yanyuwa rock art: exploring absence, agency, and relationality northern Australia’s southwest Gulf country (ID 1303)

Liam Brady (Australia)

 

A multisensory approach to Rock Art (ID 105)

Peter Skoglund (Sweden)

 

(re)connecting ancestral time: re-evaluating concepts of superimposition and vandalism in rock art studies from a global perspective (ID 471)

Ana Paula Motta (Australia)

 

From coast inland: streams of interaction in Scandinavian Bronze Age rock art (ID 103)

Courtney Nimura (United Kingdom)

 

 

A01-06: Revisiting regionality to understand world rock art – part 1/3 (90 minutes)

Organised by Ndukuyakhe Ndlovu (University of Pretoria, South Africa), Inés Domingo-Sanz (University of Barcelona, Spain)

7 July 2022 (Thursday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Pigment recipes for rock painting in Eastern Cordillera of Colombia, South America (ID 1181)

Judith Trujillo (Colombia)

 

Paintings of lions and felines in the San rock art of the southern Maloti-Drakensberg and adjacent Stormberg: Hunting, potency and ritual specialists (ID 1389)

Dawn Green (South Africa)

 

Hundreds of methods to answer the same question. Caribbean rock art under interdisciplinary studies. (ID 841)

Karolina Juszczyk (Poland)

 

Trends in rock art east of the Northern Ice Field  (ID 1088)

Francisca Moya Cañoles (Spain)

 

Change and continuity in East Siberian rock art (ID 1131)

Irina Ponomareva (Spain)

 

 

H19-01: Migration, Trade and Settlement patterns within extreme landscapes and challenging climatic conditions (90 minutes)

Organised by Ekta Singh (Shoolini University, India), Nagendra Singh Rawat (HNB Garhwal University, India), Stella Bickelmann (University College London, United Kingdom)

7 July 2022 (Thursday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Palaeolithic Archaeology Settlement: A Case Study of Sagileru Basin, India (ID 327)

Manoj Singh (India)

 

A Study on the Changing Patterns of Spatial Distribution in Amsa-dong Site Focusing on the Topographic Changes of the Neolithic and the Three Kingdoms Period (ID 4)

Sun Woong Yoo (Korea)

 

The possible impacts of climate change on human occupation in the Shimao region in northern China (ID 772)

Ying Tung Fung (Israel)

 

The Lost Mines of the Mithaka: Hunter-Gatherer Mining for Trade and Local Use in Channel Country, Far South West Queensland (ID 1063)

Douglas Williams (Australia)

 

History of Human Migration and Settlements in Garhwal Central Himalaya, India: An Archaeological Assessment (ID 653)

Nagendra Rawat (India)

 

Archaeological investigation of Human Migration and Trade in Trans-Himalayan region of Himachal Pradesh: a study based on new findings from Spiti valley  (ID 148)

Ekta Singh (India)

 

 

Z21-08: “Being human”: Integrated approach to the transformation of the material world, through cognitive experiences of body and mind (90 minutes)

Organised by Naoko Matsumoto (Okayama University, Japan), Liliana Janik (University of Cambridge, United Kingdom)

only a virtual session

7 July 2022 (Thursday)
08:00–09:30 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

An integrative approach to the faces on figurines and pottery: Cognitive psychological experiment and archaeological analysis (ID 498)

Naoko Matsumoto (Japan)

 

Pottery, Body, Technology, and Cognition (ID 749)

Hiromi Hirakawa (Japan)

 

Emergence and development of material manifestation of human spatial cognition: Division, segmentation and numbers embedded in the design of the material world (ID 23)

Takehiko Matsugi (Japan)

 

Changing Materialities of Emotion in Ancient Aksum (50-800 AD) (ID 588)

Dil Singh Basanti (United States)

 

Why Did the Japanese Bows Became So Long : Comparative Archeology (ID 810)

Mitsuhiko Okayasu (Japan)

 

Contemporary Archaeology on Kiwiana from Aotearoa New Zealand: Examining self- and group-creation through analyses of kitsch material culture (ID 1333)

Helen A. Alderson (United Kingdom)

 

POSTER

The concept of decoration in incipient Jōmon pottery: A comparison with Jōmon baskets (ID 501)

Yuichiro Kudo (Japan)

 

 

H19-06: Climate Change and Heritage – part 2/3 (75 minutes)

Organised by Sara Ayers-Rigby (Florida Public Archaeology Network; Florida Atlantic University Anthropology Department, United States), Elinor Graham (University of St Andrews, Scotland, United Kingdom), Vibeke Vandrup Martens (NIKU – Norwegian Institute for Cultural Heritage Research, Norway)

7 July 2022 (Thursday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

CULTCOAST – measurements of climate parameters to evaluate climate change induced geo-hazard threats to coastal cultural heritage sites and landscapes (ID 1169)

Vibeke Vandrup Martens (Norway)

 

Beyond Endangerment: Rethinking heritage and museums for climate action (ID 1154)

Rodney Harrison (United Kingdom)

 

Community engagement at Scotland’s eroding coast (ID 1162)

Ellie Graham (United Kingdom)

 

Documenting Heritage at Risk Using 3D Methods: A View from Florida, USA (ID 1074)

Emily Jane Murray (United States)

 

Advancing Threatened Heritages Through Collaborative Science-Telling  (ID 1100)

Carole Nash (United States)

 

 

G17-02: Northeast Asia and the ancient DNA revolution in interdisciplinary perspective – part 2/2 (75 minutes)

Organised by Martine Robbeets (Eurasia3angle, Max Planck Institute for the Science of Human History, Belgium), Chao Ning (School of Life Sciences, Research Center for Chinese Frontier Archaeology, Jilin University, China), Mark Hudson (Eurasia3angle, Max Planck Institute for the Science of Human History, Germany)

7 July 2022 (Thursday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

The aDNA revolution and the archaeology of the southern Ryukyu Islands (ID 58)

Mark Hudson (Germany)

 

A tripartite ancestry model of modern Japanese genomic origins (ID 200)

Shigeki Nakagome (Ireland)

 

Promotors of language dispersal in past societies of Northeast Asia (ID 107)

Michal Schwarz (Czech Republic)

 

Yukaghir language family – On its position in genealogical classification (ID 78)

Václav Blažek (Czech Republic)

 

Nuclear Altaic phylogeny (Turkic, Mongolic, Tungusic): comparing reconstructed Swadesh wordlists of three proto-languages (ID 51)

Alexei S. Kassian (Russian Federation)

 

 

A01-02: Multidimensional Materials: Rock Art, Relationality, and Change Through Time and Space – part 2/2 (75 minutes)

Organised by Rebecca O'Sullivan (Jilin University, China), Courtney Nimura (University of Oxford, United Kingdom), Liam Brady (Monash University, Australia), Jamie Hampson (University of Exeter, United Kingdom)

7 July 2022 (Thursday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

PODOMORPHS FROM NORTHWESTERN PORTUGAL - INTERPRETATIONS AND MEANINGS. FROM THE ARCHAEOLOGIST'S VIEW TO THE POPULAR INTERPRETATION  (ID 1193)

José Moreira (Portugal)

 

Rock Art and the Eternal Return: Pastoral movement, zoomorphic motives, and accumulation in the Mongolian Altai Mountain (ID 1309)

Cecilia Dal Zovo (Spain)

 

Changing forms and contexts of rock art: A 3500-year sequence in the Mariana Islands of Pacific Oceania (ID 1008)

Mike Carson (Guam)

 

The Asphendou Cave Petroglyphs: An Eyewitness Account of Pleistocene Crete (ID 223)

Thomas Strasser (United States)

 

 

F15-02: The Beaker Age. Exploring the Third Millennium BC spread of shared cultural identity in Eurasia – part 1/2 (75 minutes)

Organised by Jan Turek (Center for Theoretical Study, Charles University, Prague, Czech Republic), Kristian Kristiansen (University of Gothenburg, Sweden), Martin Furholt (Oslo University, Norway)

7 July 2022 (Thursday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

The Beaker Age - An Introduction (ID 1390)

Kristian Kristiansen (Sweden)

 

The European Corded Ware and the Politics of Migration (ID 1305)

Martin Furholt (Germany)

 

The Beaker “Franchising”: The regional variability of the Bell Beaker Phenomenon (ID 1261)

Jan Turek (Czech Republic)

 

Settlements of Middle Dnieper Variant of Pit-Grave Culture (ID 846)

Mykhaylo Syvolap (Ukraine)

 

 

A01-06: Revisiting regionality to understand world rock art – part 2/3 (75 minutes)

Organised by Ndukuyakhe Ndlovu (University of Pretoria, South Africa), Inés Domingo-Sanz (University of Barcelona, Spain)

7 July 2022 (Thursday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

The Semantics of Stone Numbers. Re-interpretation of Mesoamerican Pecked-dots Figures on the Case Study of Petroglyph from Tetzcotzinco (Mexico) (ID 1081)

Daniel Prusaczyk (Poland)

 

Regional variability, rhythms and communities of practice in rock art production in North Central Chile (ID 1097)

Francisca Moya Cañoles (Spain)

 

Seeking for clues on the birth of visual narratives and anthropocentrism in prehistoric art. A comparative approach. (ID 1139)

Inés Domingo (Spain)

 

TOWARDS A STANDARDIZED DESCRIPTIVE FRAMEWORK FOR REGIONAL DIFFERENCE IN ROCK ART: A SOUTH AFRICAN PERSPECTIVE  (ID 1229)

Ghilraen Laue (South Africa)

 

THE REPRESENTATION OF THE PAMPATHERIUM IN THE ROCK PAINTINGS OF THE NATIONAL PARK SERRA DA CAPIVARA - PI AND ITS RELATIONSHIPS WITH THE BRAZILIAN PREHISTORIC MAN. (ID 395)

Vitor Almeida (Brazil)

 

 

A03-03: The Archaeology of Zoos – Reloaded (75 minutes)

Organised by Cornelius Holtorf (Linnaeus University, Sweden), Kola Adekola (University of Ibadan, Nigeria)

7 July 2022 (Thursday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Reimagining Zoos: A Call for Interdisciplinary Collaboration in Conservation and Curation (ID 1116)

Hanna Marie Pageau (United Kingdom)

 

Landscapes of flight – Bird territories as processual space in the first half of the 20th century (ID 1167)

Christina Katharina May (Germany)

 

PARK OR HERITAGE? REFLECTING ON THE NYERERE GAME RESERVE (ID 1064)

Valence Silayo (Tanzania)

 

Why are all the zoos in the world so similar to each other? (ID 95)

Cornelius Holtorf (Sweden)

 

 

B05-06: WAC Archaeological Ethics Bowl (Round Table)

Organised by Kenneth Aitchison (Landward Research, United Kingdom), Deb Rotman (Register of Professional Archaeologists, United States)

7 July 2022 (Thursday)
09:50–17:50 CEST (UTC + 2)
Room SHERRATT
 

 

C08-09: Exploring histories of collecting human remains: local and international contexts, networks and repatriation processes (75 minutes)

Organised by Carl-Gösta Ojala (Uppsala University, Sweden), Hirofumi Kato (Hokkaido University, Japan), Eeva-Kristiina Harlin (University of Oulu, Finland)

only a virtual session

7 July 2022 (Thursday)
09:50–11:05 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Histories of collecting and debates on repatriation and reburial of Sámi human remains in Sweden (ID 707)

Carl-Gösta Ojala (Sweden)

 

In Repatriation of the Collection of Taiwan Indigenous Relics: The Past, Present and Future (ID 530)

Jou-Chun Lu (Taiwan)

 

Ghouls and bones : repatriation of Native American Human Remains in the US and Canada (ID 1095)

Viviane Forest-Ponthieux (Canada)

 

The Outflow of the Ainu Ancestral Remains: Historical background and its factors. (ID 1248)

Hirofumi Kato (Japan)

 

 

H19-06: Climate Change and Heritage – part 3/3 (75 minutes)

Organised by Sara Ayers-Rigby (Florida Public Archaeology Network; Florida Atlantic University Anthropology Department, United States), Elinor Graham (University of St Andrews, Scotland, United Kingdom), Vibeke Vandrup Martens (NIKU – Norwegian Institute for Cultural Heritage Research, Norway)

7 July 2022 (Thursday)
11:25–12:40 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Indigenous Archaeologies, Shell Heaps, and Climate Change Resilience: A Case Study from Passamaquoddy Homeland (ID 1166)

Bonnie Newsom (United States)

 

Applying a Collaborative Science Mindset to Address North American Heritage at Risk (ID 1079)

Sarah Miller (United States)

 

Climate Change and Community Archaeology in Coastal Ecuador (ID 768)

Sara Ayers-Rigsby (United States)

 

Even the shell mounds are gone. What archaeology can contribute to understand the impact of the environmental catastrophe in the shell mounds of Djobel, Guinea-Bissau. (ID 1199)

Bruno Maximo (Brazil)

 

A World View of the Archaeological Heritage Community and the Impacts of Climate Change (ID 1177)

Marcy Rockman (United States)

 

 

E14-02: Global Evidence of the Late Pleistocene Seafaring and Maritime Adaptation: When, Where, and How – part 1/2 (75 minutes)

Organised by Rintaro Ono (National Museum of Ethnology, Japan, Japan), Sue O’Connor (The Australian National University, Australia), Yousuke Kaifu (The University Museum, The University of Tokyo, Japan), Jon Erlandson (University of Oregon, United States)

7 July 2022 (Thursday)
11:25–12:40 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Seafaring to Sahul: interdisciplinary approaches to understanding maritime activity in deep time (ID 605)

Helen Farr (United Kingdom)

 

Pleistocene settlement of the Wallacean Archipelago: How, when and where? (ID 465)

Sue O'Connor (Australia)

 

Of (wo)men and fish: Late Pleistocene fishing practices, environmental shifts and human remains from Alor Island (Lesser Sunda Islands, Indonesia) (ID 239)

Sofia C. Samper Carro (Australia)

 

Raw material transport and Late Pleistocene/Early Holocene maritime interaction in Southeastern Indonesia – East Timor (ID 545)

Christian Reepmeyer (Germany)

 

POSTER

Modelling the Pleistocene Colonisation of Cyprus, Eastern Mediterranean (ID 612)

Theodora Moutsiou (Cyprus)

 

 

F15-15: Excavating Identity in Palestine from Prehistory to the Present – part 1/2 (75 minutes)

Organised by Nils Anfinsent (University of Bergen, Norway), Brian Boyd (Columbia University, United States), Hamed Salem (Birzeit University, Palestina)

7 July 2022 (Thursday)
11:25–12:40 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Ethnic Identities and the Responsibilities of Naming Prehistoric "Cultures" (ID 1357)

Brian Boyd (United States)

 

The Neolithic period in Palestine: Natural development vs human cooperation/competition (ID 1323)

Ghattas Jeries Sayej (Norway)

 

Building Walls and Temples: Urban Identity of Early Bronze Age Tell et-Tell (ID 1348)

Hamed Salem (Palestine)

 

 

F15-02: The Beaker Age. Exploring the Third Millennium BC spread of shared cultural identity in Eurasia – part 2/2 (75 minutes)

Organised by Jan Turek (Center for Theoretical Study, Charles University, Prague, Czech Republic), Kristian Kristiansen (University of Gothenburg, Sweden), Martin Furholt (Oslo University, Norway)

7 July 2022 (Thursday)
11:25–12:40 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Interregional interaction and social change in the Carpathian Basin during the third millennium BC (ID 1382)

Vajk Szeverényi (Hungary)

 

From local to supraregional interrelations of the beaker phenomena (ID 1377)

Ralph Grossmann (Germany)

 

Beaker ceremonial landscapes, cemeteries and ancestral worship  (ID 1383)

Petr Krištuf (Czech Republic)

 

Rethinking the 5,000-yr-old Tin Bronze in Xinjiang, China: An Early Metal Anomaly related to "Afanasievo"?  (ID 1392)

Peng Peng (Hong Kong)

 

 

A01-06: Revisiting regionality to understand world rock art – part 3/3 (75 minutes)

Organised by Ndukuyakhe Ndlovu (University of Pretoria, South Africa), Inés Domingo-Sanz (University of Barcelona, Spain)

7 July 2022 (Thursday)
11:25–12:40 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Eastern African rock art between Africa and Arabia (ID 1151)

Tadele Solomon (Ethiopia)

 

Exploring regional variation in southern African rock art: assessing the impact of environment on motifs represented in the Bushmen rock art (ID 1394)

Ndukuyakhe Ndlovu (South Africa)

 

Rock art in the Colombian Amazon: tensions between World Heritage and local communities (ID 1128)

Sonia Archila (Colombia)

 

EXPLORATIONS AND DOCUMENTATION OF ROCK ART AT MANDIKHOH, HOSHANGABAD DISTRICT, MADHYA PRADESH (ID 444)

Rajesh Poojari (India)

 

 

A02-04: Ethnoarchaeology and Later European Prehistory – Venturing the Ridge between Hypothesis, Plausibility, and Evidence (75 minutes)

Chaired by Claire Smith (Flinders University, Australia), Gary Jackson (Flinders University, Australia) – the session originally proposed by Holger Wendling (Salzburg Museum/Keltenmuseum Hallein, Austria), Ulrich Veit (University of Leipzig, Germany)

7 July 2022 (Thursday)
11:25–12:40 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

An Ethnoarchaeological Perspective on Prehistoric Mortuary Treatment and Ritual: Two Case Studies from Lower Austria (ID 245)

Estella Weiss-Krejci (Austria)

 

Çukuriçi Höyük: Household economics in the Early Bronze Age Aegean  (ID 1225)

Sabina Cveček (Austria)

 

Complications on the peripheries - A critique of the Kurgan hypothesis based on archaeogenetics  (ID 763)

Csaba Barnabas Horvath (Hungary)

 

The historico-genetic foundation of ethnographic comparisons and an example from the analysis of Late Bronze Age ornament hoards in France. (ID 548)

José Eduardo Macedo de Medeiros (Germany)

 

 

C08-04: International Perspectives on Heritage and Public History Education (Round Table) (60 minutes)

Organised by Alicia McGill (North Carolina State University, Department of History, United States), Jaroslav Ira (Charles University, Faculty of Arts, Institute of World History, Czech Republic)

7 July 2022 (Thursday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Moderator/Panelist  (ID 676)

Jaroslav Ira (Czech Republic)

 

Panelist (ID 126)

Alicia McGill (United States)

 

WHAT HERITAGE STUDIES IS ABOUT: notes from a career teaching it at universities (ID 1036)

John Carman (United Kingdom)

 

Critical and comparative approaches to teaching heritage studies in the UK and beyond (ID 1159)

Rodney Harrison (United Kingdom)

 

 

E14-02: Global Evidence of the Late Pleistocene Seafaring and Maritime Adaptation: When, Where, and How – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Rintaro Ono (National Museum of Ethnology, Japan, Japan), Sue O’Connor (The Australian National University, Australia), Yousuke Kaifu (The University Museum, The University of Tokyo, Japan), Jon Erlandson (University of Oregon, United States)

7 July 2022 (Thursday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Human adaptive flexibility in the insular rainforests of the far western Pacific Ocean (ID 1040)

Dylan Gaffney (United Kingdom)

 

Early maritime migration and island adaptation by modern humans along the northern route in Wallacea: New evidence from Central Sulawesi, Indonesia (ID 1185)

Rintaro Ono (Japan)

 

Maritime adaptation of Paleolithic people in the Ryukyu Islands (ID 169)

Masaki Fujita (Japan)

 

Toward a synthetic model for Palaeolithic seafaring: A case in the Ryukyu Islands, southwestern Japan (ID 1053)

Yousuke Kaifu (Japan)

 

 

F15-15: Excavating Identity in Palestine from Prehistory to the Present – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Nils Anfinsent (University of Bergen, Norway), Brian Boyd (Columbia University, United States), Hamed Salem (Birzeit University, Palestina)

7 July 2022 (Thursday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Children and the Land: the Past is Present in Wadi Faynan  (ID 1347)

Arwa Badran (United Kingdom)

 

Archaeology and Identity Construction: the Terra Sancta Museum (Jerusalem) as a Case Study (ID 1349)

Hana Irshaid (Palestine)

 

Management and conservation of the World Heritage Properties in Palestine under Israeli Occupying power: Challenges and opportunities (ID 1311)

Ahmed Rjoob (Palestine)

 

 

F15-03: Archaeology in conflict zones: a zero-sum game? (60 minutes)

Organised by Ghattas Jeries Sayej (Agder County Council, Kristiansand, Norway), Chemi Shiff (Faculty of Law, Haifa University., Israel), Akram Ijla (Independent researcher, Gotland., Sweden)

7 July 2022 (Thursday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Who owns the past? (ID 18)

Ghattas J. Sayej (Norway)

 

The Practice of Archaeology in the Face of Security Challenges on the Jos Plateau and Adjoining Lowlands, Central Nigeria  (ID 1117)

Jonathan Ezekiel Azi (Nigeria)

 

Archaeological sites as sites of settler colonial memory: the case study of Tel Seilun/Shiloh (ID 19)

Chemi Shiff (Israel)

 

 

D11-05: Indigenous and Community Archaeology (60 minutes)

Chaired by Ndukuyakhe Ndlovu (University of Pretoria, South Africa)

7 July 2022 (Thursday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Museums as pre-Indigenous sites of healing (ID 67)

Paora Tapsell (Australia)

 

Digitisation and accessibility: A perfect combination or too much promise? (ID 795)

Claudia Zehrt (United Kingdom)

 

Ongoing Colonization and Indigenous Environmental Heritage Rights: A Learning Experience with Cree First Nation Communities, Saskatchewan, Canada (ID 1020)

Ranjan Datta (Canada)

 

Heritage as Connection: Repatriation and Reconciliation in Canada (ID 1335)

Chelsea H. Meloche (Canada)

 

POSTER

Hand in Hand (ID 844)

Gerit Schwenzer (Germany)

 

 

A02-03: Global Perspectives on the Archaeology and Ethnoarchaeology of Salt – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Paul Eubanks (Middle Tennessee State University, United States), Marius Alexianu (Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iasi, Romania)

7 July 2022 (Thursday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

The Cultural Uses of Salt and Mineral Springs in the Late Prehistoric Southeastern United States (ID 12)

Paul Eubanks (United States)

 

Reconstructing the Life of an Ancient Trade Route: Aksumite Salt trade (400 BCE-CE 900), Northern Ethiopia (ID 645)

Helina Woldekiros (United States)

 

Salt making techniques and salt makers in pre-colonial Bengal, India (ID 823)

Bina Gandhi Deori (India)

 

 

E14-07: Maritime Archaeology in Latin America and Iberoamérica: New perspectives in the 21st century – part 1/3 (60 minutes)

Organised by Nicolás Lira (Universidad de Chile, Chile), Alexandra Biar (Université Paris 1 / ArchAm UMR 8096, France / CEMCA), Nicolas Ciarlo (CONICET / Universidad de Buenos Aires, Argentina), Christophe Delaere (Université libre de Bruxelles (ULB) / FNRS, Belgium)

only a virtual session

7 July 2022 (Thursday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Miniature models of three-beam rafts in the South-Central Andes (ID 1069)

Benjamín Ballester (Chile)

 

ETNOARQUEOLOGÍA MARÍTIMA. BALSAS DE MADERA DE TRES CUERPOS DE ARICA (1.000–1.450 d.C.) (ID 1133)

Felipe Rubio-Munita (Chile)

 

Community, economic and technological issues of navigation at Lake Titicaca: from totora balsa to hull boats (ID 1240)

Christophe Delaere (Belgium)

 

Northern Patagonia Inland Navigation Routes (ID 1135)

Nicolás Lira (Chile)

 

 

WAC Plenary 3: Award ceremony (60 minutes)

7 July 2022 (Thursday)
15:20–16:20 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

 

D11-02: Indigenous archaeologies and histories from the South America – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Juliana Salles Machado (Federal University of Santa Catarina, Brazil), Michael Heckenberger (University of Florida, United States)

7 July 2022 (Thursday)
15:20–16:20 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

CAN WE TALK ABOUT INDIGENOUS ARCHAEOLOGIES IN CHILE? (ID 241)

Patricia Ayala (Chile)

 

The Deep Indigenous History of the Guaporé River Basin (ID 324)

Francisco Pugliese (Brazil)

 

“THE PAST IS IN FRONT OF US”: LAKLÃNÕ’S INDIGENOUS HISTORIES AND CONTEMPORARY STRUGGLES (ID 594)

Juliana Salles Machado (Brazil)

 

 

C08-08: Archaeology and the management of sensitive cultural heritage: trends and directions – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Alejandra Saladino (Universidade Federal do Estado do Rio de Janeiro (UNIRIO), Brazil), Camila Moraes Wichers (Universidade Federal de Goiás, Brazil), Leandro Matthews Cascon (Universiteit Leiden, Netherlands), Manuelina Duarte Cândido (Université de Liège, Belgium)

7 July 2022 (Thursday)
15:20–16:20 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

New curatorship and collection management perspectives at the Museum of Archaeology and Ethnology, University of São Paulo (MAE-USP) (ID 570)

Paulo DeBlasis (Brazil)

 

Fuegian collections in Central Europe: formation process, international circulation and repatriation issues about ethnographic objects gathered by Martin Gusinde (ID 1384)

Ana Butto (Argentina)

 

Biographies of Things: collecting practices and coloniality in the Lagoa Miararré collection, Xingu, Brazil (ID 1340)

Camila Moraes Wichers (Brazil)

 

 

A03-05: Contemporary Approaches to the Study of Cultural Erasure – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Brian Daniels (University of Pennsylvania, United States), Zoya Masoud (Technische Universität Berlin, Germany)

7 July 2022 (Thursday)
15:20–16:20 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Bombing and bulldozing: A case study of cultural erasure of the Uwais al-Qarani, Ammar ibn Yasir, and Obay ibn Qays shrines in Raqqa, Syria  (ID 791)

Katharyn Hanson (United States)

 

The destruction of invisible monuments in the old City of Aleppo, Syria (ID 315)

Zoya Masoud (Germany)

 

Displacement, occupation, erasure: Contested religious heritage in the Republic of Georgia (ID 506)

Grace Golden (United States)

 

 

C07-03: Heritage as An Action Word: Uses Beyond Communal Memory – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Kelly Britt (Brooklyn College, CUNY, United States), Susan Shay (Cambridge University, United Kingdom)

7 July 2022 (Thursday)
15:20–16:20 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

An archaeological relic, ritual space and the unfolding of a social process (ID 210)

Bishnupriya Basak (India)

 

The Preservation of Uku Festival as Cultural Heritage in Umuchu, Anambra State Nigeria (ID 694)

Ifeyinwa Emejulu (Nigeria)

 

Challenging the Authorized Past: Heritage as a Useful Tool for Indigenous Empowerment (ID 266)

Susan Shay (United Kingdom)

 

 

A02-03: Global Perspectives on the Archaeology and Ethnoarchaeology of Salt – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Paul Eubanks (Middle Tennessee State University, United States), Marius Alexianu (Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iasi, Romania)

7 July 2022 (Thursday)
15:20–16:20 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

The techniques of salt making pottery in Japan (ID 1072)

Itsuki Okamoto (Japan)

 

Understanding salt in prehistory: ethnoarchaeological research in Romania (ID 1254)

Marius-Tiberiu Alexianu (Romania)

 

Salt Springs from Cacica (Romania) - an Ethnoarchaeological Approach  (ID 1281)

Andrei Asandulesei (Romania)

 

A Comparative Approach to the Production of Salt: Traditional Salt-making Sites in México vs. Prehistoric Brine-boiling Factories in Iberia (ID 1308)

Elisa Guerra-Doce (Spain)

 

 

E14-07: Maritime Archaeology in Latin America and Iberoamérica: New perspectives in the 21st century – part 2/3 (60 minutes)

Organised by Nicolás Lira (Universidad de Chile, Chile), Alexandra Biar (Université Paris 1 / ArchAm UMR 8096, France / CEMCA), Nicolas Ciarlo (CONICET / Universidad de Buenos Aires, Argentina), Christophe Delaere (Université libre de Bruxelles (ULB) / FNRS, Belgium)

only a virtual session

7 July 2022 (Thursday)
15:20–16:20 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Aquatic Transhumance in Nahuel Huapi: Update and Perspectives on Ancestral Navigation in North Patagonian Lakes (ID 1290)

Romina Braicovich (Argentina)

 

The Concept of Maritorio [Maritorium] and its applicability to understand maritime cultures of the past: Boats, technical systems of mobility and occupation of space in canoeist groups of Southern Patagonia. (ID 1361)

Miguel Angel Chapanoff Cerda (Chile)

 

Early watercraft and indigenous navigation in the Rio de la Plata basin through documentary evidence (ID 1356)

Elena Saccone (Uruguay)

 

Digital geohumanities and maritime archaeology: the case of the Relaciones Geográficas de Nueva España  (ID 1288)

Mariana Favila Vázquez (Mexico)

 

 

WAC Plenary 3: 'Commemorating the late Professor Michael Day, the first chair of WAC, and the early days of WAC’ talks by Prof Bernard Wood and Prof Peter Stone (60 minutes)

7 July 2022 (Thursday)
16:40–17:40 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

 

D11-02: Indigenous archaeologies and histories from the South America – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Juliana Salles Machado (Federal University of Santa Catarina, Brazil), Michael Heckenberger (University of Florida, United States)

7 July 2022 (Thursday)
16:40–17:40 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Muraycoko Surabudodot - Rock Art and Munduruku Territorialization in the Middle Tapajós River, Southern Amazonia, Brazil. (ID 775)

Raoni Valle (Brazil)

 

Amerindian Monumentality at the mouth of Amazon River in Anthropocene: Pre-Colombian Legacy and Contemporary Indigenous Knowledge (ID 1233)

João Darcy de Moura Saldanha (Brazil)

 

Past Worlds, Contemporary Issues: Collaborative Archaeology in the Bolivian Amazon (ID 1342)

Carla Jaimes Betancourt (Germany)

 

 

C08-08: Archaeology and the management of sensitive cultural heritage: trends and directions – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Alejandra Saladino (Universidade Federal do Estado do Rio de Janeiro (UNIRIO), Brazil), Camila Moraes Wichers (Universidade Federal de Goiás, Brazil), Leandro Matthews Cascon (Universiteit Leiden, Netherlands), Manuelina Duarte Cândido (Université de Liège, Belgium)

7 July 2022 (Thursday)
16:40–17:40 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

On things which are “not the way they were supposed to be”: indigenous strategies and museum collections (ID 781)

Caroline Fernandes Caromano (Netherlands)

 

About Iny-Karajá indigenous heritage: challenges and possibilities for a decolonial archaeological practice (ID 1338)

Camila Moraes Wichers (Brazil)

 

Brazilian Stone Axes in European Museums: from comparative material to National and Indigenous identities (ID 782)

Leandro Matthews Cascon (Netherlands)

 

“On the floor”: Creative expressions, post-apartheid youth in South Africa and “heritage that hurts” (ID 1184)

Umana [ Theogene ] Niwenshuti (South Africa)

 

 

A03-05: Contemporary Approaches to the Study of Cultural Erasure – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Brian Daniels (University of Pennsylvania, United States), Zoya Masoud (Technische Universität Berlin, Germany)

7 July 2022 (Thursday)
16:40–17:40 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Identifying sites of Indigenous cultural erasure: A case study from the Upper Klamath River Canyon, USA (ID 505)

Brian I. Daniels (United States)

 

Cultural Erasure and the Willandra Lakes Ancestral Remains (ID 1318)

Gary Pappin (Australia)

 

Bringing back the collective memories of Mexico City through a mobile application (ID 222)

Sandra L Lopez Varela (Mexico)

 

 

C07-03: Heritage as An Action Word: Uses Beyond Communal Memory – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Kelly Britt (Brooklyn College, CUNY, United States), Susan Shay (Cambridge University, United Kingdom)

7 July 2022 (Thursday)
16:40–17:40 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Sensing the City: Historic Landscapes Empowering Future Communities (ID 282)

Kelly Britt (United States)

 

Architectural Heritage as a Response to Disasters in Puerto Rico (ID 410)

Kyle Killian (United States)

 

VISUALIZATION OF MEMORY IN THE CULTURAL PRACTICES OF REPRESENTING THE HERITAGE: CAN PAST TO BE MODERN (ID 761)

Vladimir Ionesov (Russian Federation)

 

Heritage as Future-Making Practices (ID 1156)

Rodney Harrison (United Kingdom)

 

 

E14-05: Stone Age Seas: Mapping Voyages and Maritime Diffusions (60 minutes)

Organised by Alice Kehoe (Marquette University, United States), Bettina Schulz Paulsson (University of Goteborg, Sweden)

7 July 2022 (Thursday)
16:40–17:40 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Seafarers' Perspective (ID 31)

Alice Kehoe (United States)

 

STONE AGE MARINERS: PROJECTING INTO THE PAST (ID 301)

Stephen C. Jett (United States)

 

The Curious Case of Ahhotep's Metal Ship Models (ID 2)

Shelley Wachsmann (United States)

 

Estimates of thermal stress and caloric requirements during simulated ocean voyages  (ID 1358)

Alvaro Montenegro (United States)

 

 

E14-07: Maritime Archaeology in Latin America and Iberoamérica: New perspectives in the 21st century – part 3/3 (60 minutes)

Organised by Nicolás Lira (Universidad de Chile, Chile), Alexandra Biar (Université Paris 1 / ArchAm UMR 8096, France / CEMCA), Nicolas Ciarlo (CONICET / Universidad de Buenos Aires, Argentina), Christophe Delaere (Université libre de Bruxelles (ULB) / FNRS, Belgium)

only a virtual session

7 July 2022 (Thursday)
16:40–17:40 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

An archaeological approach to the understanding of the nautical space in the Wayuú indigenous community, Guajira, Northern Colombia (ID 1176)

Carlos del Cairo (Colombia)

 

Archeology of the Manuel Luis Parcel State Marine Park: material culture and society (ID 1163)

Beatriz Bandeira (Brazil)

 

The metal sheathing of wooden ships. Historical and archaeological insights into the transfer of technology between Spain and the Spanish American territories (late-18th to mid-19th Century) (ID 779)

Diana Arano (Mexico)

 

An examination of the archaeological record associated with shipboard health in La Ballenera shipwreck (late 16th century, Algeciras, Spain) (ID 1055)

Julieta Frère (Argentina)

 

Ongoing research on 19th Century shipwrecks and coastal sites located in North-Patagonia, Argentina  (ID 1124)

Nicolás C. Ciarlo (Argentina)

 

Challenges and potential of tridimensional reconstruction in a 19th Century wreck-site in Patagones, Argentina (ID 1192)

Ana Castelli (Argentina)

 

 


8 JULY 2022 (FRIDAY)
 

WAC Council hybrid meeting 2

8 July 2022 (Friday)
TBA
 

 

C07-11: Changing contemporary understanding and use of the past – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Peter Stone (Newcastle University, United Kingdom)

8 July 2022 (Friday)
08:00–09:00 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

(World) Heritage sites as ambassadors for peace (ID 298)

Peter Stone (United Kingdom)

 

Board Games of the Ancient World: Approaches to Reconstructing Intangible Cultural Heritage (ID 551)

Walter Crist (Netherlands)

 

Creating Heritage Futures at Mayapur, West Bengal: The Entanglement of Traditional Cosmology with Threads of Posthumanism and the New Materialism (ID 624)

Michael Cremo (United States)

 

 

Z21-18: Memory (and forgetting) in archaeology – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Carola Metzner-Nebelsick (Pre- and Protohistoric Archaeology, Ludwig-Maximlians-Universität München, Germany), Timothy Taylor (Comenius University in Bratislava, Slovak Republic)

8 July 2022 (Friday)
08:00–09:00 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Early Archaic Communities: Flintknapping Practices as an Agent of Cultural Memory Transfer (ID 675)

Michele Troutman (United States)

 

Memory and forgetting. Case studies of megalithic monuments from the NW of the Iberian Peninsula (ID 1218)

Luciano Vilas Boas (Portugal)

 

Monument or memorial reenactment. A reconsideration of early to mid-5th millennium BCE Central european rondels (ID 1313)

Louis D. Nebelsick (Poland)

 

 

F15-08: Prehistoric kinship beyond ‘family’: concepts, scales, inference, and significance – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Stella Souvatzi (University of Thessaly, Greece), Bradley E. Ensor (Eastern Michigan University, United States)

8 July 2022 (Friday)
08:00–09:00 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Kinship and Relatedness in Socio-Cultural Anthropology: Yesterday and Today (ID 1059)

Sabina Cveček (Austria)

 

The Late Classic Islas de Los Cerros Landscape: A Tapestry of Kinship, Identities, Histories, and Ancestries (ID 322)

Bradley Ensor (United States)

 

Concentricity, circularity and kinship  (ID 29)

Stella Souvatzi (Greece)

 

POSTER

Funerary Places, Kinship and Community: Burials in settlements of the Nasca Valley (Ica, Peru) (ID 1352)

Pedro V. Castro-Martinez (Spain)

 

 

G18-06: What we can gain from analysis of masticatory system (60 minutes)

Organised by Hiroko Hashimoto (Kyoto University, Japan), Carolyn Rando (University College London, United Kingdom), Ayako Shibutani (The University Museum, the University of Tokyo, Japan)

8 July 2022 (Friday)
08:00–09:00 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Exploring evolution of sociality in human from epidemiological approach to periodontal disease (ID 433)

Daisuke Shimizu (Japan)

 

Archaeobotanical Evidence of Dietary Variation in Dental Calculus: Case Studies of Prehistoric Hunter-gatherers in Northern Japan (ID 49)

Ayako Shibutani (Japan)

 

Betel Nut Chewing and its Oral Health Implications: An Archaeological Investigation in Northern Luzon, Philippines (ID 1174)

Eleanor M. S. Lim (Philippines)

 

Macronutrient-based model using carbon isotope ratios in dentine collagen and enamel carbonate reveals millet consumption by prehistoric Japanese populations (ID 807)

Haruka Yamaguchi (Japan)

 

POSTER

A Study of Human Migration Using Dental Fluorine Analysis (ID 48)

Tomoya Aono (Japan)

 

 

E14-01: Aquatic Neolithic Formations in Global Perspective – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Mark Hudson (Max Planck Institute for the Science of Human History, Germany), Junzo Uchiyama (Sainsbury Institute for the Study of Japanese Arts and Cultures, United Kingdom)

8 July 2022 (Friday)
08:00–09:00 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

The site of Ostorf (Germany): new amino acid isotopic evidence for a Mesolithic lifestyle during the Middle Neolithic (ID 1400)

Ricardo Fernandes (Germany)

 

Fish Remains from two Late Neolithic Sites at the Eastern Coast of Zhejiang Province, China (ID 603)

Xuchu Zhu (China)

 

Changes in Sea Resource Exploitation Strategy during the Korean Neolithization  (ID 66)

Jangsuk Kim (Korea)

 

 

C07-07: Values, Heritage, and the ‘Package’ (60 minutes)

Organised by Prerana Srimaal (Christ (Deemed to be University), Bangalore, India), Gillian Juleff (University of Exeter, United Kingdom), Anura Manatunga (University of Kelaniya, Colombo, Sri Lanka)

only a virtual session

8 July 2022 (Friday)
08:00–09:00 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Oral History as Future-Oriented Archaeological Heritage (ID 1337)

Erin Riggs (United States)

 

Reconfiguring Heritage and Monumentality of Sites: Community Outreach through Classroom Pedagogies (ID 1396)

Prerana Srimaal (India)

 

Cultural Heritage of Myanmar: The Victims of War by Political Conflicts  (ID 1395)

Sithu Htun Soe (Myanmar)

 

Authenticity as Ontological: The Perspectives and Priorities of Rural Terracotta Pot Makers in Bishnupur, West Bengal  (ID 1295)

Anena Majumdar (India)

 

Historical Islamic Architecture in North-western Jordan “Heritage Mosques in Irbid Governorate “ (ID 406)

Dua Taan (Jordan)

 

 

C07-11: Changing contemporary understanding and use of the past – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Peter Stone (Newcastle University, United Kingdom)

8 July 2022 (Friday)
09:20–10:50 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Mentalscapes of Slavery in Eastern Africa (ID 1129)

Herman Kiriama (Kenya)

 

Rebuilding Landscapes: Restoration and Erasure at Heritage Sites (ID 1187)

Dawn M. Rutecki (United States)

 

Localising the Korean War: uses of student soldiers’ memorials in South Korea  (ID 1201)

Geonyoung Kim (United Kingdom)

 

Public or Competitive? The changes of Hutong in the Old Beijing city from urban memory (ID 1208)

Shiting Lin (United Kingdom)

 

Unrecognized values of heritage?: Kofun boom considered (ID 1304)

Katsuyuki Okamura (Japan)

 

Heritage and The Present: Archaeology Products and Identity Formation in Igbo Ukwu, Southeastern Nigeria. (ID 1312)

Elizabeth Adeyemo (United States)

 

 

Z21-18: Memory (and forgetting) in archaeology – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Carola Metzner-Nebelsick (Pre- and Protohistoric Archaeology, Ludwig-Maximlians-Universität München, Germany), Timothy Taylor (Comenius University in Bratislava, Slovak Republic)

8 July 2022 (Friday)
09:20–10:50 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Journeying the valley: the hill of Checua, Colombia as a mnemonic and sacred node of the landscape  (ID 1202)

Juan Pablo Ospina (Colombia)

 

Creating lineage(s) - creating supremacy via tradition in Prehistory. The case of Iron Age Dolenjska, Slovenia. (ID 1065)

Carola Metzner-Nebelsick (Germany)

 

'Steppic Kurgans' in North China: Memory, Identity, and the Historical Paradigm in Chinese Archaeology (ID 1155)

Christine Havlicek (Austria)

 

Echoes of strength: the appropriation and transformation of images of power in Iron Age Eurasia (ID 1173)

Timothy Taylor (Slovakia)

 

Creating the Memory: Lay Communal Practices of Stone Stelae of Premodern China (ID 848)

Junfu Wong (United Kingdom)

 

The Gamification of Memory: Accuracy, Authenticity, and Remembrance (ID 1189)

Hanna Marie Pageau (United Kingdom)

 

 

F15-08: Prehistoric kinship beyond ‘family’: concepts, scales, inference, and significance – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Stella Souvatzi (University of Thessaly, Greece), Bradley E. Ensor (Eastern Michigan University, United States)

8 July 2022 (Friday)
09:20–10:50 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Kinship through affinity? A view from the Brazilian coast (ID 1366)

Daniela Klokler (Brazil)

 

Gender relations, patrilocality and relatedness at the burial ground of Nitra, Slovakia (ID 277)

Daniela Hofmann (Norway)

 

Forgotten Pathways? New gendered mobility data from later European prehistory vis à vis the ultimate gift theorem  (ID 189)

Samantha S. Reiter (Denmark)

 

Kinship as Political Regime: Archaeology of Social Reproduction in the Pampa del Tamarugal (ca 3000–1000 BP) (ID 1178)

Andrea González-Ramírez (Chile)

 

Beyond biological bonds – Perspectives on the importance of social practices for kinship structures in Sumba (Indonesia) (ID 490)

Maria Wunderlich (Germany)

 

Diversity of kinships: a case study from Eastern Japanese archipelago (ID 1393)

Chuya Hoshino (Japan)

 

 

E13-06: Historical Archaeology in South America (90 minutes)

Organised by Maria Victoria Roca (Instituto de Estudios Sociales y Humanos (CONICET-UNaM), Argentina), Mirtha Alfonso Monges (Museo de Itaipu Tierra Guarani, Paraguay)

8 July 2022 (Friday)
09:20–10:50 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

"Al pie de los nevados": Archaeology of colonial landscapes associated with trade in the South Central Andes, between 16 th and 18 th centuries (ID 1360)

Elsa Valeria Antezana Soria (Chile)

 

THE SANCTI SPÍRITUS FORT (1527-1529) AND SANTA FE LA VIEJA CITY (1573-1660). FROM THE FIRST SETTLEMENTS TO THE CONSOLIDATION OF THE COLONIAL SYSTEM IN THE RÍO DE LA PLATA (ID 1003)

Gabriel Cocco (Argentina)

 

ARCHAEOLOGY AND HISTORICAL CENTERS: THE CASE OF THE CITY OF CORRIENTES (ARGENTINA) (ID 1376)

María Núñez Camelino (Argentina)

 

THE CHURCH OF SAN JOAQUÍN AND SANTA ANA IN ITS CONTEXT: HISTORY AND ARCHAEOLOGY OF A JESUIT FOUNDATION IN PARAGUAY (ID 1002)

Mirtha Alfonso Monges (Paraguay)

 

GUARANI-JESUIT MISSIONS IN SOUTH AMERICA (1609-1768): DRAWING ANALYSIS OF THE MISSION OF SAN JOSE (ARGENTINA) (ID 1001)

María Victoria Roca (Argentina)

 

 

E14-01: Aquatic Neolithic Formations in Global Perspective – part 2/2 (90 minutes)

Organised by Mark Hudson (Max Planck Institute for the Science of Human History, Germany), Junzo Uchiyama (Sainsbury Institute for the Study of Japanese Arts and Cultures, United Kingdom)

8 July 2022 (Friday)
09:20–10:50 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Dietary Shift towards Terrestrial Resources in Neolithization?: A Northeast Asian Perspective (ID 670)

Junzo Uchiyama (United Kingdom)

 

Salt Production and Marine Resource Exploitation in the Jomon (ID 156)

Takamune Kawashima (Japan)

 

Fishing, farming and the maritime mode of production in final Neolithic/Bronze Age Japan (ID 59)

Mark Hudson (Germany)

 

Humans and the Aquatic Resources between the VI–V Millennia B.C.: A Comparison between North Italy and Japan (ID 757)

Claudio Pelloli (Italy)

 

Maritime Neolithicisation at the interface of Asia and the Pacific: A view from Raja Ampat, West Papua (ID 1041)

Dylan Gaffney (United Kingdom)

 

NEOLITHIC SETTLEMENTS OF BIRNIN KUDU AND ENVIRONS, NORTHWESTERN NIGERIA (ID 328)

Jonathan Aleru (Nigeria)

 

 

Z21-19: Challenges and new approaches for protection of cultural heritage around the world (90 minutes)

Organised by Marika Tisucká (National Museum of Prague, Czech Republic), Isber Sabrine (Researcher and Cultural Heritage Manager | Institució Milà i Fontanals CSIC and Heritage for Peace, Spain), Emma Cunliffe (The Blue Shield / Newcastle University, United Kingdom)

8 July 2022 (Friday)
09:20–10:50 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

The 1954 Hague Convention: From law to practice (ID 532)

Emma Cunliffe (United Kingdom)

 

Conservation Mortars for the Danube Limes in Serbia: Safeguarding the Values of Cultural Heritage (ID 1200)

Mladen Jovičić (Serbia)

 

Protection of Indigenous Knowledge (IK) and Cultural Uniqueness in Sri Lanka (ID 1226)

Kamani Perera (Sri Lanka)

 

Saving of the code of national identity and memory in the conditions of full-scale war. Is there a chance for Ukrainian cultural and scientific heritage? (ID 1231)

Roman Liubun (Slovakia)

 

POSTER

Classification of three-dimensional data from Iberian potteries based on Deep Learning (ID 1118)

José Manuel Fuertes (Spain)

 

 

A02-02: Breaking Bread and Raising a Glass: Bridging Ethnoarchaeological and Archaeological Research on Food and Culinary Habits – part 1/3 (90 minutes)

Organised by John Arthur (University of South Florida, United States), Soultana Maria Valamoti (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)

8 July 2022 (Friday)
11:10–12:40 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Present use and production of « metates » in Turícuaro (Michoacán, Mexico): An ethnoarchaelogical approach to deciphering the evolution of food preparation practices (ID 483)

Caroline Hamon (France)

 

Feasting at the First Settlement: Bridging Ethnoarchaeology with Archaeology in the Gamo Highlands of southwestern Ethiopia (ID 207)

John Arthur (United States)

 

Traditional Knowledge in the Northern Ethiopian Highlands: Pathway to Understanding the Past (ID 486)

Laurie Nixon-Darcus (Canada)

 

Preparing and drinking beer in Africa: an ethnoarchaeological approach (ID 1042)

Anne Mayor (Switzerland)

 

Identifying the different cooking practices: Contribution from the study of ethnographic pottery in West Africa (ID 1044)

Julien Vieugue (Israel)

 

 

F15-01: Social and symbolic significance of Neolithic houses – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Jan Turek (Center for Theoretical Study, Charles University, Prague, Czech Republic), Penny Bickle (University of York, United Kingdom), Daniela Hofmann (University of Bergen, Norway)

8 July 2022 (Friday)
11:10–12:40 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Unfamiliar Houses? New Reflections on Neolithic European Houses and Households (ID 500)

Penny Bickle (United Kingdom)

 

The enduring house – changes and continuities in domestic dwellings from the central European Neolithic (ID 279)

Daniela Hofmann (Norway)

 

Home, annex or pied-à-terre? Assessing the socioeconomic dimension of small-sized built environments at Neolithic Çatalhöyük (ID 1188)

Aroa Garcia-Suarez (Spain)

 

Neolithic House Patterns and Dynamic Relationality (ID 857)

Bradley Ensor (United States)

 

Not only domestic. In search for symbolic expressions in the Paris Basin LBK houses (ID 482)

Hamon Caroline (France)

 

Courtyard as a part of the sedentism within the Neolithic society of Khramis Didi Gora (Georgia) (ID 1331)

Mariam Eloshvili (Georgia)

 

 

F16-02: World Approaches to Landscape – part 1/3 (90 minutes)

Organised by James Scott Lyons (University of California, Berkeley, United States), Oki Nakamura (Ritsumeikan University, Japan), Andrea Creel (Independent Scholar, United States)

8 July 2022 (Friday)
11:10–12:40 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Historical Ecological Landscapes and the Chaîne Opératoire (ID 15)

James Scott Lyons (United States)

 

The biocultural heritage of the forest. Bringing out the historical importance of a perceived marginal landscape (ID 369)

Eva Svensson (Sweden)

 

Landscape of a Pottery Production viewing from Japanese and Korean Dragon Kilns  (ID 586)

Tomoko Nagatomo (Japan)

 

GIS-based modelling of Archaeological Landscapes. A case study from Visegrád and the Pilis region, Hungary. (ID 1239)

Katalin Tolnai (Hungary)

 

Landscape of Early Horse Breeding in Japan (ID 651)

Naoto Isahaya (Japan)

 

 

Z21-12: Mobility, migrations and diasporas from the perspective of world archeologies – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Mariano Bonomo (CONICET-Universidad Nacional de La Plata, Argentina), Mónica Berón (CONICET-Universidad de Buenos Aires, Argentina), José López Mazz (Universidad de la República, Uruguay), Fernado Ozorio de Almeida (Universidade Federal de Sergipe, Brazil)

8 July 2022 (Friday)
11:10–12:40 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Between Migration and Exchange: The Koriabo pottery and the late Carib-speaking expansions across northern Amazon and the Caribbean. (ID 1316)

Bruno de Souza Barreto (Germany)

 

NEW APPROACHES TO PAST MIGRATIONS IN SOUTH AMERICAN LOWLANDS: MODELING TUPI LARGE-SCALE FLUVIAL MOVEMENTS THROUGH HYDROLOGICAL NETWORK ANALYSIS (ID 280)

Mariano Bonomo (Argentina)

 

Paths to Monumentality in Pre-historic Eastern Amazonia: Social Network Analysis using a Spatial-temporal Approach (ID 1232)

João Darcy de Moura Saldanha (Brazil)

 

Down by the River: dismantling the settlement ecology behind the dispersion of the Pocó-Açutuba Tradition producers in Amazonia (1000 BCE – 300 CE) (ID 856)

Thiago Kater (Brazil)

 

Cultural dynamics in southwestern Amazonia in light of the archaeological record  (ID 1343)

Carla Jaimes Betancourt (Germany)

 

 

D12-07: Looking Back, Looking Forward: 40 years of repatriation – part 1/2 (90 minutes)

Organised by Paul Tapsell (New Zealand Maori Centre of Research Excellence, University of Otago, New Zealand), C. Timothy McKeown (Central European University, Austria), Randall McGuire (Binghamton University, United States), Yuka Shichiza (Simon Fraser University, Canada), Zacharys Gundu (University of Mkar, Mkar, Benue State, Nigeria)

8 July 2022 (Friday)
11:10–12:40 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Return to Sender: Illicit acquisitions from Uluru to pounamu, may we sleep in peace (ID 450)

Paora Tapsell (Australia)

 

Recent Developments in the Treatment and Repatriation of Ainu Ancestral Remains within University Collections in Japan (ID 157)

Mayumi Okada (Japan)

 

Considering the Potential Application of Ancient DNA Research in Repatriation  (ID 299)

Yuka Shichiza (Canada)

 

Community bioarchaeology and its place in repatriation (ID 1317)

Michael Westaway (Australia)

 

Misappropriated repatriation. Paakintyi ancestral remains and the proposed Australian government reburial (ID 1319)

Michael Young (Australia)

 

The Benin Dialogue Group: A Discourse around Repatriation, Duplicity and Encyclopedic Museums. (ID 1241)

Zacharys Gundu (Nigeria)

 

 

Z21-07: Developers and Archaeology: Global Perspectives (90 minutes)

Organised by Caleb Adebayo Folorunso (University of Ibadan, Nigeria), Charles Le Quesne (Environmental Resources Management (ERM), United Kingdom)

8 July 2022 (Friday)
11:10–12:40 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Modern Development and Archaeology- Australian Example  (ID 748)

Anita Yousif (Australia)

 

GRASCA: new opportunities resulting from developer-funded archaeology in Sweden (ID 602)

Cornelius Holtorf (Sweden)

 

Environmental preservation of archaeological monuments and sustainable development in India – Saving the Taj and Taj Trapezium zone (ID 485)

Surendra Pachauri (India)

 

"Just ask!" How Improved Communication Could Benefit Indigenous Heritage Management (ID 756)

Charina Knutson (Sweden)

 

Progress on the Heian-kyo Site's Rescue Excavation and Challenges for its Future (ID 1148)

Mikiharu Takeuch (Japan)

 

Trailing the Blades of Bulldozers: Developer Funded Archaeology in Benin, Nigeria (ID 289)

Caleb Adebayo Folorunso (Nigeria)

 

Demolition of the Babri Masjid December 6, 1992 (ID 484)

Surendra Pachauri (India)

 

 

C07-01: African Archaeologists, African Heritage Managers (90 minutes)

Organised by Emmanuel Ndiema (National Museums of Kenya, Kenya), Kenneth Aitchison (Heritage Management Organization, United Kingdom)

only a virtual session

8 July 2022 (Friday)
11:10–12:40 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Heritage Managers in Africa (ID 1386)

Kenneth Aitchison (United Kingdom)

 

CULTURAL HERITAGE OF THE SWAHILI COAST OF TANZANIA - A CASE STUDY OF KILWA KISIWANI AND ZANZIBAR STONE TOWN (ID 509)

ALTAF MUKHI (United Kingdom)

 

Archaeological Heritage Management in Central Africa: the present situation, current issues and future challenges (ID 119)

Francois Ngouoh (Cameroon)

 

Closing the ‘Back Way’. Heritage Management and Migration in The Gambia (ID 533)

Hassoum Ceesay (Gambia)

 

National Museums in East African Heritage Management (ID 1387)

Emmanuel Ndiema (Kenya)

 

 

A02-02: Breaking Bread and Raising a Glass: Bridging Ethnoarchaeological and Archaeological Research on Food and Culinary Habits – part 2/3 (60 minutes)

Organised by John Arthur (University of South Florida, United States), Soultana Maria Valamoti (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)

8 July 2022 (Friday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

Traditional alcohol making methods and their implications in Chinese archaeology (ID 678)

Li Liu (United States)

 

Pottery, plants, and people: Early Neolithic culinary practices in the north frontier of China (ID 1121)

Yahui He (United States)

 

Acorn processing in ancient and modern China (ID 1026)

Jiajing Wang (United States)

 

Beyond Vessels and Edibles: Understanding the Culinary Tradition through Ethnography at Rann of Kutch Gujarat, India  (ID 1025)

Ahana Ghosh (India)

 

 

F15-01: Social and symbolic significance of Neolithic houses – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Jan Turek (Center for Theoretical Study, Charles University, Prague, Czech Republic), Penny Bickle (University of York, United Kingdom), Daniela Hofmann (University of Bergen, Norway)

8 July 2022 (Friday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Neolithic long houses as symbolic archetypes of the Copper Age long barrows  (ID 1257)

Jan Turek (Czech Republic)

 

Houses of the dead as ancestral shrines: New evidence of Copper Age long barrows in Bohemia  (ID 1259)

Petr Krištuf (Czech Republic)

 

New investigations of Aboriginal houses and village sites in Mithaka Country, Central Australia  (ID 1326)

Michael Westaway (Australia)

 

The evolution of houses, households and social behaviors in an ancient Iroquoian community (ID 1098)

Christian Gates St-Pierre (Canada)

 

 

F16-02: World Approaches to Landscape – part 2/3 (60 minutes)

Organised by James Scott Lyons (University of California, Berkeley, United States), Oki Nakamura (Ritsumeikan University, Japan), Andrea Creel (Independent Scholar, United States)

8 July 2022 (Friday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

On the Urban Settlement Landscape of the Kofun Period (3rd-5th Centuries) in the Nara Basin, Japan (ID 800)

Taisuke Aoyagi (Japan)

 

Occupying the sea, navigating by the land: The urbanization processes in Iberia by the Phoenicians (ID 307)

Rodrigo Araújo de Lima (Brazil)

 

Demographic Shifts and Emergence of Ritual Landscapes during the Jomon Period in Northern Japan, 6000 to 2500 cal BP (ID 652)

Oki Nakamura (Japan)

 

Ritual seascapes in Southern Brazil (ID 1115)

Daniela Klokler (Brazil)

 

 

Z21-12: Mobility, migrations and diasporas from the perspective of world archeologies – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Mariano Bonomo (CONICET-Universidad Nacional de La Plata, Argentina), Mónica Berón (CONICET-Universidad de Buenos Aires, Argentina), José López Mazz (Universidad de la República, Uruguay), Fernado Ozorio de Almeida (Universidade Federal de Sergipe, Brazil)

8 July 2022 (Friday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Using Oxygen 18 istotopic evidence to explore changes in human mobility during Inca times in the Atacama desert. (ID 373)

Francisco Garrido (Chile)

 

Stories of mobility, diasporas and ethnogenesis in central Argentina (ID 202)

Monica Berón (Argentina)

 

From Terra Ignota to historical landscapes in Patagonia. Practices, places and roads in peopling process (ID 1404)

Laura Miotti (Argentina)

 

The presence of Guaraní groups in the current Uruguayan territory (ID 455)

Rocío María López Cabral (United States)

 

 

D12-07: Looking Back, Looking Forward: 40 years of repatriation – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Paul Tapsell (New Zealand Maori Centre of Research Excellence, University of Otago, New Zealand), C. Timothy McKeown (Central European University, Austria), Randall McGuire (Binghamton University, United States), Yuka Shichiza (Simon Fraser University, Canada), Zacharys Gundu (University of Mkar, Mkar, Benue State, Nigeria)

8 July 2022 (Friday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Setting Things Right: The Massacre in The Sierra Mazatan and Indigenous Archaeology in Sonora, México (ID 154)

Randall McGuire (United States)

 

Illegal trafficking of Native American human remains and cultural items under the Native American Graves Protection and Repatriation Act (ID 379)

C. Timothy McKeown (United States)

 

A Case-Specific Approach: Exploring Repatriation Practice in Canada.  (ID 598)

Chelsea H. Meloche (Canada)

 

 

C07-04: How Should We Carry Out a Public Archaeology Project? Towards a Methodology for Public Archaeology in the context of Development – part 1/2 (60 minutes)

Organised by Daniel Dante Saucedo Segami (Ritsumeikan University, Japan), Agathe Dupeyron (University of East Anglia, United Kingdom)

8 July 2022 (Friday)
14:00–15:00 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Creating a learning space: Lessons from two decades of archaeological research in the Dewil Valley, El Nido, Palawan, Philippines (ID 1330)

Llenel de Castro (Philippines)

 

Taking Dirangen’s Axes. Contestation of Chorotega Heritage in Nicaraguan Archaeotourism Development (ID 1332)

Paul Edward Montgomery Ramírez (United States)

 

Workshops and guided tours at the Museum of Precolumbian and Indigenous Art (MAPI), Uruguay: tools to get the community involved. (ID 1359)

Elena Saccone (Uruguay)

 

 

A02-02: Breaking Bread and Raising a Glass: Bridging Ethnoarchaeological and Archaeological Research on Food and Culinary Habits – part 3/3 (75 minutes)

Organised by John Arthur (University of South Florida, United States), Soultana Maria Valamoti (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)

8 July 2022 (Friday)
15:20–16:35 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

An Unusual Ethnoarchaeology for Interpreting a Culinary Practice in Prehistoric Southern Vietnam (ID 308)

Michelle Eusebio (Philippines)

 

Understanding ancient cuisine through an ethnoarchaeobotany of traditional plant food preparations: case studies from Greece (ID 853)

Soultana Maria Valamoti (Greece)

 

Meal for everyone (and even more)! Prestige and opulence revealed through the funerary offerings’ tableware in the Late Hallstatt necropolis from Valea Stânii, Romania (ID 1266)

Dragoș Alexandru Măndescu (Romania)

 

Dreg deposits and domestic production: Assessing the ubiquity of chicha production in the Wari Empire (ID 221)

Donna Nash (United States)

 

Decoding Wari Beer: Ethnoarchaeological and Archaeochemical Contributions to the Archaeology of State Sponsored Brewing in Ancient Peru (ID 293)

Patrick Ryan Williams (United States)

 

 

C07-10: For people, places and the past: Transnational perspectives on the impact on volunteers of archaeological participation within the places where they live – part 1/2 (75 minutes)

Organised by Pavel Vařeka (University of West Bohemia, Czech Republic), Carenza Lewis (University of Lincoln, United Kingdom), Heleen van Londen (University of Amsterdam, Netherlands), Arkadiusz Marciniak (Poznan University, Poland)

8 July 2022 (Friday)
15:20–16:35 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Engaging descendant communities: a community archaeology approach in Igbo-Ukwu, Nigeria  (ID 703)

Kingsley Daraojimba (Nigeria)

 

Revealing nomadic heritage: community archaeology in the foothills of the Pamir Mountains (Ak-Dzhar, Kyrgyzstan) (ID 1085)

Pavel Vařeka (Czech Republic)

 

Archaeological participation and wellbeing: capturing the impact of participation in place-based archaeological excavations on local residents in the UK and Netherlands. (ID 1253)

Carenza Lewis (United Kingdom)

 

How do interventions using heritage-based activities, impact on mental health and wellbeing: an analysis of community led archaeological outcomes (ID 1007)

Richard (Dickie) Bennett (United Kingdom)

 

 

F16-02: World Approaches to Landscape – part 3/3 (75 minutes)

Organised by James Scott Lyons (University of California, Berkeley, United States), Oki Nakamura (Ritsumeikan University, Japan), Andrea Creel (Independent Scholar, United States)

8 July 2022 (Friday)
15:20–16:35 CEST (UTC + 2)
Room B2: UCKO
 

Changes in the Settlement Landscape and Awareness of Settlement Residents during the Jomon Period, Japan (ID 762)

Toru Tateishi (Japan)

 

Where do the dead go? Spiritscapes and the tripartite scheme of the Rites of Passage in past and contemporary hunter gatherers in Colombia. (ID 1219)

Juan Pablo Ospina (Colombia)

 

The relationship between land use and topographical change in the Yayoi Period on the Osaka Plain (ID 701)

Tomohiro Inoue (Japan)

 

Ritual Movement, Roads, and Senses of Liminality: Landscapes of Pilgrimage in the Southern Levantine Drylands (ID 850)

Andrea Creel (United States)

 

 

D12-09: Engaging indigenous communities in Africa with archaeological research – part 1/2 (75 minutes)

Organised by Eleftheria Paliou (University of Cologne, Germany), Paul Lane (University of Cambridge & Uppsala University, United Kingdom), Alma Nankela (National Heritage Council of Namibia, Namibia), Tilman Lenssen-Erz (University of Cologne, Germany)

8 July 2022 (Friday)
15:20–16:35 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

Indigenous knowledge and Archaeoinformatics: modelling forager mobility and behaviour (ID 1076)

Oliver Vogels (Germany)

 

Fieldwork amongst small-scale, agriculturist, subsistence farmers in Eswatini (ID 1066)

Thembi Russell (South Africa)

 

Building the ‘House of Two Horns’: A long-term perspective on collaborating with the local community at Musawwarat es-Sufra (Sudan) (ID 1206)

Cornelia Kleinitz (Sudan)

 

Between Ancient and Ancestor: Sustainable Archaeological Education at El-Kurru, Sudan (ID 1107)

Shannon Ness (United States)

 

 

A01-01: The artists behind the art: Rock art created by known artists – part 1/2 (75 minutes)

Chaired by Ndukuyakhe Ndlovu (University of Pretoria, South Africa) – the session originally proposed by Joakim Goldhahn (Linnæus University, Sweden), Sally Kate May (Griffith University, Australia)

8 July 2022 (Friday)
15:20–16:35 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Perspectives of Human life History: from Paintings & Graffiti of the Early Iron Age South India (ID 255)

S. Rama Krishna Pisipaty (India)

 

Melina: Knowledge and memory as a namkungwi in Malawi (ID 344)

Leslie F. Zubieta (South Africa)

 

Living San descendants at the last rock art shelter: interpreting INX1, Eastern Cape, South Africa (ID 407)

Mfundo Hlangani (South Africa)

 

A new archaeological sequence from Liang Jon, East Kalimantan, Borneo (ID 9)

Tim Maloney (Australia)

 

 

C07-04: How Should We Carry Out a Public Archaeology Project? Towards a Methodology for Public Archaeology in the context of Development – part 2/2 (75 minutes)

Organised by Daniel Dante Saucedo Segami (Ritsumeikan University, Japan), Agathe Dupeyron (University of East Anglia, United Kingdom)

8 July 2022 (Friday)
15:20–16:35 CEST (UTC + 2)
Foyer West: MONTELIUS
 

Architecture and city of the colleges of the community of Japanese descent. Case study in Metropolitan Lima (1899-1945) (ID 1300)

José Hayakawa (Peru)

 

Social Memory and Public Archaeology: Challenges of Connecting the Past and the Present in Peru (ID 1298)

Daniel Dante Saucedo Segami (Japan)

 

Comparing the impacts of "Archaeology for development" projects and stakeholder participation in three Andean communities (ID 1289)

Agathe Dupeyron (United Kingdom)

 

Making the Past Public: Challenges and Possibilities for Archaeological Collections (ID 1378)

Stefani Mamani Escobar (Peru)

 

 

C09-03: Archaeology as an Engine for Sustainability in the Countries of the Maya World (75 minutes)

Organised by Lilia Lizama (Fulton County Schools, ICAHM-Manejo Cultural,AC., United States), Ivan Batún (Universidad de Oriente, Mexico), Israel Herrera (Universidad de Campeche, Mexico), Kennedy Obombo (Instituto Tecnológico de Cancún, Mexico)

only a virtual session

8 July 2022 (Friday)
15:20–16:35 CEST (UTC + 2)
Lounge: GIMBUTAS
 

Moving Mexican Archaeology towards a Democratic Practice: The Archaeologists Without Borders of the Maya World (ID 25)

Adolfo Iván Batún Alpuche (Mexico)

 

Analysis and Identification of Sustainable Public Policy for Management of Cultural and Natural Heritage in the Maya Region in Line with the Sustainable Development Goals (ID 393)

Kennedy Magio (Mexico)

 

A proposal for a Master Plan of Sustainable Archaeological Sites in Mexico (ID 1127)

Fernando Enseñat (Mexico)

 

IS THERE ROOM FOR PRIVATE INVESTMENT IN CULTURAL HERITAGE IN MEXICO? (ID 1191)

Jose Israel Herrera (Mexico)

 

Archaeological research and its legacy in the Guatemalan  (ID 1223)

Claudia Quintanilla (Guatemala)

 

 

Final Plenary: How WAC should react to ongoing and future wars and conflicts, and other challenges (60 minutes)

8 July 2022 (Friday)
16:55–17:55 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

 

C07-10: For people, places and the past: Transnational perspectives on the impact on volunteers of archaeological participation within the places where they live – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Pavel Vařeka (University of West Bohemia, Czech Republic), Carenza Lewis (University of Lincoln, United Kingdom), Heleen van Londen (University of Amsterdam, Netherlands), Arkadiusz Marciniak (Poznan University, Poland)

8 July 2022 (Friday)
16:55–17:55 CEST (UTC + 2)
Room B1: BINFORD
 

Community archaeology in practice. The Polish experience in the CARE project (ID 1270)

Patrycja Filipowicz (Poland)

 

“Memory of the Freedom Fights”: Ten Years of Youth Summer Camps and Community-Based Archaeology in Lithuania (ID 1050)

Gediminas Petrauskas (Lithuania)

 

Comparative analysis of the impact of participative community archaeology in Europe, Africa and Asia  (ID 1293)

Carenza Lewis (United Kingdom)

 

 

D12-09: Engaging indigenous communities in Africa with archaeological research – part 2/2 (60 minutes)

Organised by Eleftheria Paliou (University of Cologne, Germany), Paul Lane (University of Cambridge & Uppsala University, United Kingdom), Alma Nankela (National Heritage Council of Namibia, Namibia), Tilman Lenssen-Erz (University of Cologne, Germany)

8 July 2022 (Friday)
16:55–17:55 CEST (UTC + 2)
Room C2: CHILDE
 

What makes up a community in a Jola village in northern Guinea-Bissau? Methodological challenges of doing archaeological research in a plural religious setting (ID 1171)

Angelo Vasco (United Kingdom)

 

The approach of community archaeology in the Soninke terroir of eastern Senegal: the perspective of a global history for the benefit of the impartiality of the historiography of the trajectory of the population of the zone. (ID 1022)

Fode Diakho (Senegal)

 

Appropriate the past! Resilience culture of the African Igbo (ID 1009)

Rita Uju Onah (Canada)

 

 

A01-01: The artists behind the art: Rock art created by known artists – part 2/2 (60 minutes)

Chaired by Ndukuyakhe Ndlovu (University of Pretoria, South Africa) – the session originally proposed by Joakim Goldhahn (Linnæus University, Sweden), Sally Kate May (Griffith University, Australia)

8 July 2022 (Friday)
16:55–17:55 CEST (UTC + 2)
Room C1: KERN
 

Junggayi Caring for Country: Ethnographic lessons for archaeologists from Aboriginal rock artists (Part 2) (ID 343)

Claire Smith (Australia)

 

Rock art behind the artists or artists as the new rock art (re)creators (ID 582)

Andrzej Rozwadowski (Poland)

 

Feasting, initiation and warriorhood: Moran rock art in northwestern Kenya  (ID 371)

Peter Skoglund (Sweden)

 

 

Official closing (30 minutes)

8 July 2022 (Friday)
17:55–18:25 CEST (UTC + 2)
Room A1: NEUSTUPNÝ
 

 


9 JULY 2022 (SATURDAY)
 

WAC Council hybrid meeting 3

9 July 2022 (Saturday)
TBA
 

 

Last update on 24 June 2022.

The programme might be subject to necessary changes.

CONGRESS SECRETARIAT
GUARANT International spol. s r. o.
Českomoravská 19, 190 00  Prague 9
Czech Republic
Phone: +420 284 001 444
E-mail: wac-9@guarant.cz



© 2018–2022 GUARANT International spol. s r. o.